Marihuana wywołuje czy zwalcza raka?
Czy marihuana wywołuje raka? Ciesząca się totalną cenzurą wojna rządu z marihuaną może być dotkliwie pobita, szczególnie w świetle wielu kwestii wymagających skupienia i wyjaśnienia. Dr Sean McAllister z The Pacific Medical Center w San Francisco spędził lata na badaniu cannabidiolu znalezionego w cannabis, roślinie z której pochodzi marihuana. “Cannabidiol daje nadzieję nietoksycznej terapii, jaka może leczyć agresywne formy raka bez bolesnych skutków ubocznych chemioterapii”.
Może pamiętacie przypadek Casha Hyde, 3-letniego chłopca z Montany, u którego zdiagnozowano raka mózgu, a który został pokonany przez ojca Mike’a dzięki olejkowi z marihuany? Przypadek Hyde’a nie jest jedynym, jaki przedstawia pozytywny związek między marihuaną a rakiem.
CZY MARIHUANA POWODUJE RAKA? THC JAKO TERAPIA
W 1998 r. Cristina Sanchez z Complutense University w Madrycie napisała w czasopiśmie „European Biochemistry”, że THC – owiany złą sławą psychoaktywny składnik marihuany – „wywołuje apoptozę [programowaną śmierć komórek] w komórkach glejaka C6”, który jest odmianą raka mózgu.
Szef zespołu badawczego innego badania i naukowiec z Harvard University, Anju Preet mówi, że: “THC może mieć ogromną rolę terapeutyczną”. Jego odkrycia, przedstawione w 2007 r. dla American Association for Cancer Research w Los Angeles ukazały, że bezpośrednim skutkiem THC jest przeciwdziałanie powstawaniu guzów.
PIERWSZY TEST THC NA LUDZIACH
Pierwszym klinicznym testem badającym efekt przeciwdziałania THC w powstawaniu guzów został na ludziach przeprowadzony przez Manuela Guzmana i jego zespół hiszpańskich naukowców. Guzman zastosował THC na dziewięciu pacjentach, na których nie działały tradycyjne terapie leczenia raka mózgu.
W 2006 r. opublikowano artykuł w „The British Journal of Pharmacology”, z którego wynika, że rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych maleje wskutek ordynowania THC poprzez cewnik i wskazuje na medyczne korzyści marihuany.
THC A PŁUCA
Inne badanie z Harvardu informuje, że THC spowalnia rozwój raka w płucach. Ponadto, w odróżnieniu od chemioterapii, która uszkadza wszystkie komórki – zdrowe i zmienione przez raka – THC specyficznie oddziałuje i niszczy komórki nowotworowe bez uszkadzania komórek zdrowych.
W kolejnym badaniu opublikowanym w „The Journal of American Medical Association”, obejmującym okres od roku 1985 do roku 2006, ponad 5000 kobiet i mężczyzn paliło jednego jointa dziennie przez 7 lat. Współautor badań, Stefan Kertesz, odkrył, że osoby poddane badaniu, zamiast uszkodzić sobie płuca, wykazywały oznaki poprawy wentylacji płuc i podniesienia zdolności oddechowych.
CANNABIDIOL A RAK PIERSI
Z pomocą ze strony The National Institute of Health, dr Sean McAllister przeprowadził badania i doszedł do wniosku, że cannabidiol powstrzymuje rozprzestrzenianie się komórek raka piersi, przerzuty oraz rozwój guza.
McAllister przebadał relację raka z genem ID-1 – proteiną aktywną podczas rozwoju embrionalnego, której aktywność zawiesza się u zdrowych pacjentek. Natomiast w przypadku pacjentek z rakiem piersi, gen ponownie się uaktywnia, co powoduje, że złośliwe komórki wchodzą w fazę metastazy. W czasopiśmie „Molecular Cancer Therapeutics” McAllister napisał, że cannabidiol wyłącza ekspresję genową.
McAllister odkrył, że cannabidiol może nawet pracować równolegle ze standardowymi sposobami leczenia chemioterapią poprzez współdziałanie z farmaceutykami. Oznacza to, że maksymalne, toksyczne dawki nie muszą być ordynowane chorym.
Pomimo oskarżeń, że palenie marihuany może poważnie wpływać na system odpornościowy, cała duża sterta badań wskazuje, że roślina ta może oferować nam o wiele więcej niż zwykły haj. A jeszcze więcej badań niewątpliwie znajduje się w fazie opracowywania.
Z kolei Manuel Guzman odkrył, że cannabinoidy zasadniczo powstrzymują rozwój guzów u wielu zwierząt laboratoryjnych. W badaniu odkrył on również, że żadne z poddanych testom zwierząt nie ucierpiało na żadne skutki uboczne, jakie można było zaobserwować podczas wielu podobnych sposobów leczenia przy użyciu chemioterapii.
Jeżeli te wszystkie wyniki badań do ciebie nie przemawiają, to może powinni przemówić pacjenci, a dokładniej 2500 osób poddanych badaniom w 37 różnych próbach kontrolnych. U żadnego z tych pacjentów nie wykazano jakichkolwiek szkodliwych skutków ubocznych wskutek użycia THC oraz bazowej medykacji – wykazywali oni natomiast korzyści wskutek używania medycznej marihuany. Badania te utrwalają pozytywny związek między marihuaną a rakiem.
A więc, czy marihuana powoduje raka, czy może raczej go zwalcza?
Opracowanie: Lisa Garber
Na podstawie: Bloomberg, The Daily Beast
Źródło oryginalne: Activist Post
Źródło polskie: Stop Syjonizmowi