Marihuana będzie legalna?

Opublikowano: 21.04.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1694

Lewica wniosła do Sejmu trzy projekty ustaw dotyczących legalizacji marihuany. Zmiany mają dotyczyć dekryminalizacji niewielkich ilości na własny użytek, ułatwienia uprawy konopi przemysłowej oraz legalizacji marihuany medycznej.

„Proponowane zmiany w ustawie o zapobieganiu narkomanii mają na celu racjonalizację przepisów dot. kar za posiadanie przez osoby dorosłe niewielkich ilości marihuany i haszyszu na własne potrzeby. Projektodawca przewiduje, że posiadanie niewielkich ilości marihuany i haszyszu na własne potrzeby nie będzie karane (do 5 gramów) lub będzie karane grzywną (od 5 do 10 gramów)” – czytamy w uzasadnieniu zaproponowanej przez Lewicę ustawy.

Równocześnie planowana jest dekryminalizacja posiadania 4 krzaków konopi na gospodarstwo domowe. Zachodzi tu jednak sprzeczność, ponieważ jak piszą Wolne Konopie, „ilość 5 gramów jest głęboko niespójna z drugim założeniem projektu tj. dekryminalizacją uprawy 4 krzaków konopi w miejscu zamieszkania. Bez specjalistycznej wiedzy i technologii dotyczącej uprawy, minimalna ilość suszu możliwa do uzyskania z jednego krzaka wynosi 20-30 gramów kwiatów, są jednak rośliny, z których można uzyskać znacznie więcej”.

Planowana liberalizacja ma dotyczyć „rekreacyjnego” używania marihuany, ponieważ „nikt nie powinien iść siedzieć na jointa” – napisał na Facebooku poseł Maciej Konieczny.

Proponowane zmiany zakładają umożliwienie uprawy konopi innych niż włókniste na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i nasiennictwa oraz nadzoru nad tymi uprawami, wprowadzenie do polskiego porządku prawnego pojęć „stan po użyciu tetrahydrokannabinolu” i „stan upojenia tetrahydrokannabinolem”, analogicznych do stanu po użyciu alkoholu i stanu nietrzeźwości.

Celem jest też umożliwienie pacjentom przyjmującym produkty lecznicze sporządzone z konopi innych niż włókniste przetwarzanie i przerabianie na własny użytek tych produktów leczniczych oraz uchylenie przepisu uniemożliwiającego wydawanie świadczeniobiorcy leków recepturowych przygotowanych z surowców farmaceutycznych za opłatą ryczałtową. Projekt zakłada również przygotowanie lekarzy i farmaceutów lepszego zapoznania się z medycznym zastosowaniem marihuany.

Konopie przemysłowe wedle projektu ustawy miałyby mieć zwiększony poziom dopuszczalnego THC, zniesiony obowiązek rejonizacji i zgłaszania upraw oraz rozszerzenie katalogu zastosowań.

Zmiany zostały przygotowane przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany i złożony dziś przez posłów Lewicy w Sejmie.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. JaceK 21.04.2021 08:32

    Polska lewica już brzytwy się chwyta. Głupszej formacji (poza Korwinistami) to już chyba być nie może.

  2. tithan1 21.04.2021 10:08

    Ciekaw jestem czy Prezes nadal sądzi, że marihuana nie jest wytwarzana z konopii. Jeśli nadal politycy mają podobny poziom wiedzy jak on, to szkoda było papieru na wydrukowanie tego projektu.

  3. 3steta 21.04.2021 17:00

    Marihuana pomaga osobom chorującym na epilepsję i to znacznie bardziej niż leki dawane przez lekarzy… Poza tym ma właściwości antynowotworowe w przeciwieństwie do palenia papierosów,które wpędzają w raka a są sprzedawane w każdym supermarkecie… Ale w PL nie utożsamia się spożywanie marihuany i jej olejków z leczeniem… Może nie trzeba od razu legalizować by mogło się palić na lewo i prawo,ale pomoc w zwiększeniu thc w olejkach pomogłoby wielu osobom,bo aktualnie olejki zalewa się wodą bo właściwe stężenie substancji leczniczych wymaga użycie więcej marihuany a to skutkuje trochę większym procentem thc w olejku… producenci boją się kar i sprzedają mało olejku głównie zalanym wodą za duże pieniądze,a sama woda nie pomoże dostatecznie chorym…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.