Mamy jedną z najniższych w Europie luk płacowych między płciami

Opublikowano: 05.11.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1354

Według danych za 2019 rok, luka płacowa między mężczyznami i kobietami wynosi w Polsce średnio 8,5 procent. Tym samym jest jedną z najniższych w całej Unii Europejskiej, w której średnia wynosi 14,1 procent. Największe różnice pomiędzy zarobkami obu płci występować mają zaś w przedsiębiorstwach funkcjonujących w sektorze prywatnym.

4 listopada w Europie obchodzono Europejski Dzień Równej Płacy. Z tej okazji mogliśmy poznać nowe dane dotyczące luki płacowej pomiędzy mężczyznami i kobietami pracującymi na tych samych stanowiskach. Okazuje się, że w Polsce jest ona jedną z najniższych w całej Unii Europejskiej. Wynosi bowiem 8,5 proc., gdy tymczasem średnia dla całej Wspólnoty Europejskiej to 14,1 proc.

Jedynie w sześciu unijnych państwach luka płacowa między płciami nie przekracza 10 proc. Są to Luksemburg (1,3 proc.), Rumunia (3,3 proc.), Włochy (4,7 proc.) i Belgia (5,8 proc.). Tymczasem jest ona największa w Estonii (21,7 proc.), na Łotwie (21,2 proc.), w Austrii (19,9 proc.) i w Niemczech (19,2 proc.).

W różnicach między zarobkami widoczny jest podział między zachodnią i wschodnią Europę. W naszym regionie wraz z wiekiem (szczególnie wśród pracowników powyżej 45. roku życia) zmniejsza się luka płacowa. Tymczasem w Europie Zachodniej różnice w tym zakresie stale rosną.

Europejski Urząd Statystyczny informuje w swoich danych za 2019 rok, że luka płacowa jest największa w firmach działających w sektorze prywatnym. Wyjątkami są pod tym względem Bułgaria, Słowenia, Finlandia i Łotwa.

Luka płacowa jest największa w zawodach zdecydowanie zdominowanych przez mężczyzn. Najlepszym przykładem może być pod tym względem budownictwo. Podobnie jest zresztą w branży informatycznej – w Polsce różnica wynagrodzeń między mężczyznami i kobietami wynosi w niej 28,2 proc.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Strangersama 05.11.2021 21:29

    Jak to ktoś mądry powiedział: Jeśli to prawda, że kobiety dostają mniejsze wynagrodzenie za TĘ SAMĄ pracę to po co zatrudniani są mężczyźni? Trzeba im więcej płacić a nie pracują lepiej. No chyba, że jednak to nie ta sama praca.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.