Małżeństwa dzieci dzielą wymiar sprawiedliwości

Opublikowano: 03.06.2016 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 706

W Niemczech ministrowie sprawiedliwości landów zamierzają walczyć z małżeństwami zgodnie z prawem szariatu. Mowa o przybywających do kraju uchodźcach, wśród których jest coraz więcej nieletnich dziewcząt z ich dorosłymi mężami. Jednak w niemieckich sądach nie ma jedności w kwestii tego, jak radzić sobie z takimi parami.

Oto jedna z historii. Oni razem dorastali w Syrii. Razem też uciekli z kraju: 15-letnia Alia i 21-letni Amir (imiona zostały zmienione, red.). Ich droga ucieczki przebiegała przez Turcję. Przy drugiej próbie udało im się dostać łodzią do Grecji. Stamtąd czekała ich droga wzdłuż szlaku bałkańskiego na północ. Jednak po przyjeździe do Niemiec w sierpniu 2015 roku zostali rozdzieleni. W bawarskim Aschaffenburgu dziewczynę wziął pod opiekę resort ds. młodzieży. Chodzi o to, że Alia i Amir pozostają w związku małżeńskim według syryjskiego prawa szariatu od lutego 2015 roku. Wówczas narzeczona miała zaledwie 14 lat.

Nawet biorąc pod uwagę wszystkie wyjątki niemieckiego ustawodawstwa para jest za młoda, aby pozostać w związku małżeńskim? Ich związek podlega ochronie czy też w małżeństwie tego typu dziewczęta są poddawane przemocy? W Bawarii przypadek Alii i Amira rozpatrzył Sąd Rodzinny miasta Aschaffenburg i Sąd Najwyższy Bawarii w Bamberg. Sądy doszły do różnych wniosków, więc sprawą widocznie będzie musiał zająć się Federalny Sąd Najwyższy Niemiec.

Sąd Rodzina starał się wyjaśnić, w jakim stopniu Alia to jeszcze dziecko, czy już małżonka. Resort ds. młodzieży kierował się przepisami konstytucji o ochronie nieletnich i twierdził, że Alia nie jest jeszcze w stanie sama podejmować w życiu takich decyzji i zrozumieć całą głębię skutków małżeństwa. Dlatego o miejscu pobytu Alii i jej kontaktach z mężem powinien decydować resort. A resort opowiada się za tym, aby Alia spotykała się ze swoim mężem na krótki czas i wyłącznie przy obecności osoby trzeciej. W przeciwnym razie możliwy jest stosunek seksualny, w wyniku czego dziewczyna może zajść w ciążę, tłumaczy swoje stanowisko resort ds. młodzieży.

Ostatecznie Sąd Rodzinny orzekł, że należy przestrzegać niemieckich przepisów dotyczących ochrony małoletnich, a nie przychylać się do ochrony małżeństwa zawartego na podstawie syryjskiego szariatu. Jednak 15 maja Sąd Najwyższy Bawarii uchylił to postanowienie uznając, że Alia i Amir rzeczywiście zawarli prawomocne małżeństwo w Syrii. Alii pozwolono wrócić do swojego męża. Jednak resort ds. młodzieży zamierza odwołać się od tej decyzji, tak więc ostateczna decyzja spocznie na Federalnym Sądzie Najwyższym.

W jakim stopniu małżeństwo nieletnich jest rozpowszechnione wśród uchodźców, w tej chwili nie jest w pełni znane. Według oficjalnych danych istnieje od 177 do 188 przypadków. Przed wojną w Syrii w 13 spośród 100 małżeństw przynajmniej jeden z małżonków był niepełnoletni. Obecnie odsetek ten wynosi 51%. W obozach dla uchodźców w Jordanii, Libanie, Iraku i Turcji jest wiele przypadków małżeństw pod przymusem.

Sąd Najwyższy Bawarii w sprawie Alii i Amira nie dopatrzył się jednak oznak małżeństwa pod przymusem. Małżonkowie wspólnie pokonali wszystkie niebezpieczeństwa związane z ucieczką i wyrazili pragnienie, aby żyć tak jak wcześniej razem. Minister sprawiedliwości Bawarii podkreślił, że orzeczenie Sądu Najwyższego nie precyzuje, czy ich małżeństwo jest sprzeczne z obowiązującymi w Niemczech wartościami i normami prawnymi. Według bawarskiego ministra sytuacja wymaga działań politycznych: „Ochrona nieletnich w naszej tradycji prawnej jest wysoką wartością i jest przewidziana przez Konstytucję. Systemy prawne, które pozwalają 13- i 14-letnim dziewczętom zawrzeć związek małżeński — na świecie wciąż niestety istnieją — w Niemczech i Europie dzięki Bogu już dawna temu odeszły w zapomnienie” — powiedział minister gazecie „Die Welt”.

Zatem małżeństwo Alii i Amira może stać się precedensem.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 04.06.2016 06:10

    Czym się różni ksiądz od muzułmanina? Ksiądz posuwa też i chłopców.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.