Mały krok w stronę praw pracownika

Opublikowano: 08.07.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 553

Sejm przyjął nowelizację zwiększającą ochronę roszczeń pracowniczych. Dzięki temu osoby, które straciły pracę, a ich pracodawca jest niewypłacalny, będą miały szansę na zaległe wynagrodzenia.

Nowe prawo umożliwia „wypłatę należnego pracownikowi ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nie tylko za rok, w którym ustał stosunek pracy, ale również za rok poprzedzający”.

Rozszerzono też listę świadczeń przysługujących pracownikom w przypadku niewypłacalności pracodawcy i wydłużenie tzw. okresów referencyjnych, które uprawniają do uzyskania pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Do tej pory można się było domagać odszkodowań od Funduszu gdy pomiędzy utratą pracy, a datą niewypłacalności pracodawcy minęło mniej niż 9 miesięcy. Teraz ten okres wynosi 12 miesięcy.

Nowela ustawy zdefiniowała też zaprzestanie działalności – i określiła przypadki, w których będzie możliwa wypłata z FGŚP zaliczek na poczet niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń pracowniczych.

Ochroną roszczeń pracowniczych zostaną objęte również osoby zatrudnione u pracodawcy, ale będące jego rodziną. Żona, maż, dzieci i rodzice dotychczas byli wyłączeni z ochrony, bo ustawodawca uważał, że pieniądze z racji zatrudnienia im się nie należą, gdyż „mogły mieć wpływ na działalność osoby fizycznej prowadzącej własną firmę”.

Co ciekawe, nowelizacja została przyjęta niemal jednogłośnie. Za głosowało 434 posłów, nikt nie był przeciw, i tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.