Małpia ospa dotarła do Quebecku

Opublikowano: 20.05.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1046

W Quebecu podejrzewa się u kilkunastu osób zakażenie małpią ospą – chorobą, która zaczyna szerzyć się w Europie. Przypadki choroby odnotowano w kilku krajach, a zakażeni mieli ze sobą bliski kontakt. Eksperci radzą, by nie wpadać w panikę.

Radio-Canada podało w środę, że agencja zdrowia publicznego w Montrealu obserwuje co najmniej 13 przypadków zgłoszonych przez lekarzy z różnych części miasta. Wcześniej postawiono diagnozy w trzech klinikach specjalizujących się w chorobach przenoszonych drogą płciową i przez krew. Wyniki badań potwierdzających rozpoznanie mają być znane w ciągu kilku dni.

Ministerstwo zdrowia i usług społecznych w Quebecu poinformowało w środę wieczorem, że zostało powiadomione o jednym potwierdzonym przypadku zachorowania na małpią ospę. Osoba ta przybyła do prowincji. Ponadto śledzi doniesienia o około 10 osobach, u których wystąpiły zmiany genitalne, które mogą mieć związek z chorobą.

Stany Zjednoczone potwierdziły pierwszy przypadek małpiej ospy. To mężczyzna, który niedawno był w Kanadzie, prawdopodobnie w Quebecu.

Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (PHAC) oświadczyła w środę, że nie zgłoszono jej jeszcze żadnego przypadku choroby. Agencja zapewniła, że ściśle współpracuje z partnerami międzynarodowymi, w tym ze Światową Organizacją Zdrowia, amerykańskimi Centrami Kontroli Chorów (CDC) oraz Agencją ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego w Wielkiej Brytanii (UKHSA)

W Wielkiej Brytanii 7 maja zgłoszono pierwszy przypadek małpiej ospy. Od tamtej pory potwierdzono jeszcze dziewięć. W Portugalii w środę potwierdzono pięć przypadków, a Hiszpania monitoruje 20 podejrzanych zachorowań.

Małpia ospa w Europie i Ameryce Północnej jest bardzo rzadka, ale co roku odnotowuje się tysiące przypadków we wschodniej i centralnej Afryce. Pierwszy przypadek z Wielkiej Brytanii to osoba, która podróżowała do Nigerii. Kolejne nie są jednak związane z podróżami, co sugerowałoby transmisję w lokalnych społecznościach.

Angela Rasmussen, wirusolog z Vaccine and Infectious Disease Organization (VIDO) przy University of Saskatchewan, zauważa, że przy poprzednich ogniskach małpiej ospy w Europie i Ameryce wirus nie przenosił się tak łatwo z człowieka na człowieka. Oznacza to, że albo mamy do czynienia z bardziej zakaźną odmianą, albo występują zachowania, które sprzyjają zwiększonej transmisji.

Dr Robert Pilarski, lekarz rodzinny z Montrealu, który zajmował się kilkoma podejrzanymi przypadkami małpiej ospy w Clinique Médicale La Licorne, mówi, że zachorowania wydają się mieć związek z bliskimi kontaktami między osobami i ze środowiskiem LGBT.

UKHSA podało, że cztery brytyjskie przypadki to mężczyźni homo- lub biseksualni.

Wirus rozprzestrzenia się przez kontakt powierzchniowy lub bliski kontakt między osobami, ale do tej pory nie był określany jako przenoszony droga płciową. Jest przenoszony przez kropelki w wydychanym powietrzu, otwarte rany, płyny ustrojowe, a także podczas dotykania zakażonych ubrań lub pościeli.

Małpią ospę po raz pierwszy zidentyfikowano w latach 50. Pierwszy przypadek zachorowania przez człowieka stwierdzono w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga. Choroba często jest traktowana jako łagodniejsza forma ospy prawdziwej, choroby eradykowanej dzięki szczepieniom. Szczepionka przeciwko ospie prawdziwiej jest w dużej mierze skuteczna przeciwko ospie małpiej, jednak akcja szczepień w Kanadzie zakończyła się w latach 70. Oznacza to, że osoby poniżej 50 roku życia mogą być narażone na zakażenie.

Objawy to m.in. gorączka, ból głowy, powiększone węzły chłonne, dreszcze i wyczerpanie, a także zmiany skórne i wysypka na ciele. Nie ma sprawdzonego sposobu leczenia, stosowane są leki przeciwwirusowe, a małpia ospa może być śmiertelna w mniej niż jednym przypadku na 10 (w zależności od szczepu).

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net

9

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. AlbertW41 21.05.2022 05:03

  Zonwu cos wychodowali, nie dadza nam zyc. Tylko rozprawienie sie z moznymi tego swiata moze nas uratowac.

 2. paragraf22 21.05.2022 11:41

  Tym razem Wolne Media przyczyniają się do kolejnej epidemii. Epidemii medialnej. Znów jest kreowana w mediach kolejna śmiertelna zaraza. A może nastąpiła zmowa mikrobów i nagle zaczęły przejmować władzę nad światem.
  Jeśli w tym artykule nie ma statystycznych danych porównawczych, to każda opowieść o pojawieniu się kolejnej pandemii jest jedynie tworzeniem emocjonalnego luźnego stolca.
  Każdy kto otarł się o oddział zakaźny, zwłaszcza w miastach portowych wie, że można tam znaleźć pojedyncze przypadki najbardziej egzotycznych chorób i świat się nie wali.
  Inną kwestią jest tworzenie i rozpowszechnianie broni biologicznej przez międzynarodowy klub psychopatów. Tu już taki mądry nie jestem.

 3. Admin WM 21.05.2022 18:41

  @paragraf22
  Tutaj masz ciąg dalszy – brzmi to wszystko coraz bardziej absurdalnie, jakby szykowali nową pandemię i przy okazji chcieli się pośmiać z ludzi, którzy w nią uwierzą:

  Przećwiczą „pandemię ospy wynikającą z ugryzienia lamparta”.
  https://wolnemedia.net/przecwicza-pandemie-ospy-wynikajaca-z-ugryzienia-lamparta/

  Kiedyś były newsy o ćwiczeniach na wypadek apokalipsy zombie. Jeśli w preparatach są nanoboty, które czekają na aktywację sygnałem z sieci 5G, to… Ech, ta moja wybujała wyobraźnia…

  Jestem przerażony, że plan globalistów tak gładko im idzie, a coraz więcej ludzi im ufa. Ciekawe, dlaczego ABW nie zinwigiluje premiera, aby sprawdzić, czy zagraża bezpieczeństwu Polski słuchając rozkazów Klausa Schwaba lub innej osoby, która nie posiada mandatu na rządzenie Polską.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.