Małe zwycięstwo bezdomnych w Paryżu

Opublikowano: 28.12.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1165

Merostwo Paryża ogłosiło, że jednak zlikwiduje „bariery przeciw bezdomnym” na ulicznych wylotach ciepłego powietrza z metra, które pojawiają się coraz częściej w różnych dzielnicach. Od dawna służą one bezdomnym jako miejsca do spania. Protest paryskich kloszardów zakończył się sukcesem, ale w miastach Europy powstaje coraz więcej najróżniejszych instalacji służących utrudnianiu życia bezdomnym.

Dziwaczne płoty uniemożliwiające skorzystanie z ciepłego powietrza pojawiały się na niektórych ulicach miasta już od kilku lat, ale zjawisko tak się nasiliło, że niektórzy paryscy bezdomni zaczęli rozpowszechniać na Twitterze i portalach społecznościowych zdjęcia takich konstrukcji, oznaczając je hasztagiem #soyonshumains („Bądźmy ludzcy”). Do ich akcji dołączyli zwykli obywatele. W efekcie powstała nawet specjalna strona internetowa, gdzie można zobaczyć niezwykłe przejawy ludzkiej pomysłowości w niewypowiedzianej akcji przeganiania widoku biedy z przestrzeni publicznej.

Czasem umieszczanie różnych kolców, ostrych kamieni i szkła, krat i drutów, które przeszkadzają przebywać pod jakimś fragmentem dachu, pojawiają się na życzenie okolicznych mieszkańców, którym nie podoba się wieczorne gromadzenie się bezdomnych w jakichś miejscach dzielnic. Najczęściej to jednak cicha inicjatywa różnych przedsiębiorstw lub właścicieli nieruchomości. Dochodzi do surrealistycznych sytuacji, jak „aresztowanie” ławek w stalowych klatkach, byle nikt nie mógł się na nich położyć. Niektóre takie instalacje mają pretensje estetyczne, chcą być „małymi dziełami sztuki”. Coraz trudniej z tym walczyć.

Na początku miesiąca w Paryżu, Lyonie, Marsylii i Metzu pojawiły się na murach plakaty rozwieszone przez wolontariuszy, które zwracały uwagę publiczności na wrogość wielkich miast wobec bezdomnych. Oprócz instalacji przeciw kloszardom, niektóre francuskie miasta, podobnie jak inne metropolie Europy, wprowadziły mandaty za żebranie. Kryminalizacja biedy ma pomóc w utrzymaniu „porządku publicznego”.

We Francji jest według oficjalnych statystyk ok. 150 tys. bezdomnych, w tym 30 tys. nieletnich. W ciągu ostatnich 10 lat ich liczba zwiększyła się o połowę, co jest trendem ogólnoeuropejskim.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 28.12.2017 12:57

    swoich nie wesprą, a nachodźcom dadzą mieszkanie i socjal…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.