Małe gospodarstwa nie mogą sprzedawać żywności

Opublikowano: 19.02.2014 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 606

Europejska Grupa Koordynacyjna Via Campesina (ECVC) popiera działania Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi oraz lokalnych zwolenników polskich gospodarstw rodzinnych, którzy będą protestować 20 lutego 2014 roku przed Polską Ambasadą w Londynie, aby zwrócić uwagę na przesadnie surowe przepisy sanitarne i higieniczne narzucone małym polskim rolnikom, którzy chcą sprzedawać swoją tradycyjną żywność wytwarzaną w gospodarstwach.

Akcja ta jest jednym z serii działań podjętych przez polskich rolników od stycznia 2014 roku, wzywających do niezależności żywnościowej na ich terenach. Rolnicy ci domagają się polityki publicznej wspierającej tradycyjne sposoby wytwarzania żywności, transformację i sprzedaż bezpośrednią.

Do ECVC, jako jedynej europejskiej sieci zrzeszającej gospodarstwa rodzinne i chłopskie, wpływa coraz więcej skarg na negatywne skutki neoliberalnej polityki w sektorze rolniczym. Małe gospodarstwa zanikają na skutek praw, które wspierają wyłącznie koncentrację ziemi, globalną rywalizację oraz standaryzację żywności i które nie szanują lokalnej kultury żywieniowej oraz tradycji.

W artykule opublikowanym niedawno z okazji Międzynarodowego Roku Rolnictwa Rodzinnego (2014), José Graziano da Silva, dyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), dostrzega, że „musimy się wiele nauczyć na temat zrównoważonych praktyk od rolników rodzinnych grupy, która obejmuje małe i średnie gospodarstwa, chłopów, rdzenną ludność, tradycyjne społeczności, ludy rybackie, pasterzy, zbieraczy i wiele innych grup… Zbyt często w przeszłości rolnicy rodzinni postrzegani byli jako problem, który należy rozwiązać, stawali się celem polityki społecznej posiadającej wyłącznie ograniczony potencjał. To jest sposób myślenia, który musimy zmienić. Rolnicy rodzinni nie są częścią problemu; wprost przeciwnie, są częścią rozwiązania kwestii bezpieczeństwa żywieniowego i zrównoważonego rozwoju.

Europejska Grupa Koordynacyjna Via Campesina wyraża swoje pełne poparcie i wzywa polski rząd, jak również Unię Europejską i Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, aby przeszły od dobrych intencji do konkretnych działań.

Autorstwo: ECVC
Tłumaczenie i źródło: ICPPC
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. agama 19.02.2014 11:16

    Straganów warzywnych też zabronią?

  2. cube12 19.02.2014 13:14

    Jak się ma polityka państwa w tym zakresie do art.23 Konstytucji:
    “Podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne.”

    Komentarz do art.23 Konstytucji (autor: Wiesław Skrzydło):
    Zasada wyrażona w tym artykule (podstawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne) została wprowadzona do Konstytucji PRL w latach 80-tych. Miała ona wówczas inny sens, bowiem obowiązywała w okresie istnienia spółdzielni produkcyjnych i państwowych gospodarstw rolnych. Polityka rolna PRL stwarzała preferencje dla tych właśnie form gospodarstw rolnych. Dlatego też wprowadzenie do Konstytucji tej zasady miało na celu utrwalenie bytu tzw. gospodarki indywidualnej. Powodowała to ówczesna rzeczywistość społeczno-polityczna, gdyż w rolnictwie polskim, w odróżnieniu od innych państw obozu socjalistycznego, dominującą pozycję zajmowała gospodarka prywatna. Zasada ta stanowiła gwarancję dalszego jej istnienia.
    Obecnie sytuacja społeczno-polityczna w tej dziedzinie jest zasadniczo odmienna. Nie istnieje dla gospodarki rolnej ani zagrożenie kolektywizacją, ani pegeeryzacją. Mamy do czynienia z prywatną własnością w rolnictwie, której dotyczą także zasady określone w art. 20-22 [Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny – art.22]. Wprowadzenie zatem art. 23 ma swe konsekwencje prawne, które zobowiązują władze do przestrzegania tej zasady i prowadzenia wobec rolnictwa polityki z jej uwzględnianiem. Powstawanie dużych gospodarstw rolnych, opartych na innych zasadach, to proces długotrwały, stąd podstawą ustroju rolnego RP będzie nadal gospodarstwo rodzinne i jest to także element społeczny gospodarki rynkowej. Wynika stąd obowiązek państwa stanowienia prawa, które będzie wspierać te gospodarstwa rodzinne w dziedzinie gospodarczej, społecznej i finansowej, jak również wprowadzania uregulowań prawnych chroniących interesy właścicieli takich gospodarstw.

  3. Pola 19.02.2014 23:37

    Robi się wszystko aby nic nie zagroziło wielkim koncernom bo to oni są związani z tymi, którzy rządzą a nie małe gospodarstwa rodzinne. A zapisami w ustawie zasadniczej wątpię, czy się przejmują politycy odpowiedzialni za rolnictwo. Czy w ogóle u nas politycy przejmują się tym, co jest w przepisach? Jak jest im na rękę, to tak.
    Komentarz do art. 23 Konstytucji jest trafny ale komentarz, to nie przepis. Jak są traktowane u nas małe gospodarstwa rolne, każdy kto się tym interesuje, widzi i nie sądzę aby coś się w tym obszarze zmieniło na lepsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.