Mała rzecz, a ucieszy

Opublikowano: 20.12.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1575

21 małych biogazowni rolniczych może powstać w województwie lubelskim – tylu rolników z regionu złożyło wnioski o dofinansowanie ich budowy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Jeśli się uda, wyprodukują „zieloną” energię, a zyski zostaną w lokalnej społeczności.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, dotacje na budowę mikrobiogazowni rolniczych przewiduje program „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, finansowany ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa. Jego celem jest pomoc rolnikom w tworzeniu możliwości pozarolniczych źródeł dochodu, m.in. przez rozwijanie rynku usług czy tworzenie mikroprzedsiębiorstw na terenach wiejskich. – „To pierwszy tego typu, nowatorski program dotyczący budowy biogazowni. Województwo lubelskie jest w czołówce pod względem liczby złożonych wniosków na tle kraju” – powiedział PAP Jerzy Dryka z lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Z programu chcą skorzystać rolnicy z różnych miejscowości na Lubelszczyźnie. Szacunkowy koszt budowy mikrobiogazowni rolniczej, o mocy ok. 100 kW, to 1 mln zł. Zdecydowana większość wnioskodawców wystąpiła o maksymalną możliwą dotację – 500 tys. zł. Wszystkie złożone w lubelskim oddziale ARiMR wnioski zostały przesłane do Departamentu Projektów Inwestycyjnych ARiMR w Warszawie. Procedury związane z weryfikacją złożonych wniosków mogą potrwać kilka miesięcy.

Biogaz produkowany może być z biomasy roślinnej (np. z kukurydzy, trawy, żyta), a także z odchodów zwierzęcych czy odpadów poubojowych lub innych powstałych w przemyśle spożywczym. Powstający w procesie fermentacji gaz jest następnie wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej. Na Lubelszczyźnie działają już dwie biogazownie – w Uhninie koło Parczewa i w Siedliszczkach koło Piask. Ta pierwsza może wyprodukować rocznie około 10 tys. MWh co wystarcza na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię dla 19 tys. mieszkańców gmin Parczew i Dębowa Kłoda. Ta druga rocznie może wyprodukować 8 tys. MWh – głównym odbiorcą energii, a jednocześnie dostawcą surowców do produkcji gazu jest sąsiadująca spółdzielnia mleczarska w Piaskach.

A teraz zapytajmy, ile takich biogazowni mogłoby powstać np. zamiast kosztownej i niebezpiecznej elektrowni atomowej? Ile miejsc pracy by wówczas utworzono? Ile powstałoby energii ze źródeł całkowicie odnawialnych, nie generując odpadów groźnych przez tysiące lat? Ile zysków zostałoby w lokalnych społecznościach, w kieszeni średniozamożnych rolników, zamiast trafić na konta wielkich koncernów, ich prezesów i głównych akcjonariuszy?

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. donkey 20.12.2011 14:21

    Brawo!

  2. senseimarcel 20.12.2011 14:44

    Autor zapomniał dodać że odpad po-biogazowniczy doskonale nadaje się na nawóz lub po wysuszeniu i zbrykietowaniu na opał. Biogazownie to piękna idea pod warunkiem że ktoś zrobi to z głową. Najsmutniejsze jest to że wyprodukowany prąd trzeba odsprzedać Eneii a ta z kolei sprzeda nam ten sam prąd dwa razy drożej.

  3. senseimarcel 20.12.2011 14:46

    Czy autor może orientuje się kto jest producentem tych mikrobiogazowni ? Bo muszę przyznać że cena jest dosyć atrakcyjna.

  4. hybrid 20.12.2011 21:08

    100kW?? 1mln zł?? hmm albo czegos nie rozumiem, albo w artyykule jest blad ale za 1mln zl pewnie geoterme bardziej wydajna moznaby wybudowac..Tyle kasy a tak malo pradu??1000 żarówek po 100 wat?? jakos tego nie widze!! wolalbym jednak chyba postawic se ogniwa fotowoltaiczne za o wiele nizsza cene, jakies 20x taniej

  5. Szaman 20.12.2011 22:20

    nie przesadzaj hybrid.. myślisz że postawienie instalacji do wyprodukowania tej energii np z wiatru biedzie tańsze? koszt takiej turbiny wiatrowej kształtuje sie podobnie ;]

    a z resztą tu masz jeszcze, tak jak wyżej już w komentarzach wspomniano, naturalny nawóz (a nie takie świństwo jak sypią teraz) albo brykiety do ponownego spalania. Podejrzewam z resztą ze taka biologizowania będzie miała od razu w komplecie urządzenie brykietujące ;]

  6. senseimarcel 20.12.2011 22:24

    Po pierwsze do biogazowni jako substrat wrzuca się odpady które normalnie trzeba zutylizować co jak wiadomo nie jest darmowe: gnojówka, odpady po ubojowe, kiszonkę, odpady z przetwórstwa rybnego, trawę i chwasty z obkaszania zieleni miejskiej lub części zielone roślin uprawnych (marchew,ziemniaki,buraki,kukurydza itp.). Po drugie otrzymujemy z tego prąd w tym przypadku 100kW. Po trzecie otrzymujemy prawie tyle samo energii cieplnej którą możemy użyć do ogrzewania obiektów mieszkalnych lub przemysłowych. Po czwarte odpad po biogazowniczy, można wykorzystać jako nawóz (proszę sobie sprawdzić ile kosztują nawozy)lub po zbrykietowaniu jako opał. Niestety elektrownia 100kW na ogniwa fotowoltaiczne jest droższa niż 1 mln złotych i wymaga dłuższego czasu amortyzacji.

  7. hybrid 20.12.2011 23:43

    ok dzieki troche mi rozjasniliscie w glowie:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.