Majętni emeryci też dostaną czternastą emeryturę

Opublikowano: 21.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1588

Majętni emeryci również otrzymają czternastki. Mimo, że sytuacja budżetu państwa jest nieciekawa, Senat zadecydował o odrzuceniu poprawki ustanawiającej próg uprawniający do pobierania świadczenia. Oznacza to,że na 14. emeryturę załapią się m.in. Jarosław Kaczyński, Ryszard Terlecki i Krystyna Pawłowicz. Nie mówiąc już o milionerach.

Nie popisał się kontrolowany przez opozycję Senat. Deputowani przyjęli poprawki do ustawy w sprawie czternastej emerytury oraz waloryzacji wysokości „standardowych” emerytur, jak i rent. Zmiany zakładają inne źródło finansowania „czternastek” , a także gwarantowaną podwyżkę emerytury o 70 zł, a nie 50 zł, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla polskich emerytów. Senatorowie przegłosowali jednak jeszcze jedną poprawkę, budzącą spore kontrowersje. Chodzi o likwidację progu powyżej którego czternastka emerytura nie przysługuje.

Takie rozwiązanie znalazło się w projekcie ustawy przygotowanym przez Sejm. Niestety, senatorowie uznali, że wsparcie należy się również emerytom otrzymującym świadczenia powyżej 4150,88 zł brutto. W związku z tym dodatkowe uposażenie dostaną również politycy tacy jak Jarosław Kaczyński, który obecnie pobiera miesięcznie 6800 zł brutto emerytury, nie licząc pensji poselskiej i ministerialnej, a także Krystyna Pawłowicz, która oprócz uposażenia sędziego (ok. 22 tys. zł miesięcznie) inkasuje ok. 4,9 tys. zł brutto emerytury.

Poprawkę znoszącą próg zgłosił deputowany Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin. Teraz projekt wróci do Sejmu i wykazać się będą mieli okazje posłowie Zjednoczonej Prawicy.

Rząd szacuje, że czternastą emeryturę otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo 7,9 mln osób – otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.