Mafia paliwowa wciąż traci miliardy złotych
Zgodnie z oficjalnymi informacjami Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) sprzedaż paliw w I połowie 2017 r. wzrosła o 14 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016. W praktyce oznacza to, że w obrocie legalnym sprzedano o ok. 2 mln m3 paliwa więcej. Wartość tego wzrostu szacowana jest na ok. 8 mld zł. Te dodatkowe miliardy nie wzięły się znikąd. One zostały zabrane mafii paliwowej.
Przypomnijmy – w sierpniu ubiegłego roku wszedł w życie tzw. pakiet paliwowy, czyli nowelizacja prawa eliminująca szereg luk w przepisach VAT, akcyzowych i koncesyjnych (zmiany dotyczyły ustawy o VAT, akcyzie, ordynacji podatkowej i prawa energetycznego z zakresu koncesji). Luki te przynosiły przestępcom wielomiliardowe zyski, a jednocześnie powodowały gigantyczne straty po stronie Skarbu Państwa.
O tym, że straty były wielomiliardowe świadczą najlepiej oficjalne statystyki Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) na temat wzrost sprzedaży legalnych paliw w Polsce w okresie po wprowadzeniu w życie wspomnianego pakietu paliwowego. Okazuje się, że w I połowie 2017 r. odnotowano aż 14 procentowy wzrost sprzedaży paliw na stacjach benzynowych. Wzrost ten odpowiada około 2 mln m3 paliw, o szacunkowej wartości rynkowej ok. 8 mld złotych. W porównaniu do danych z I półrocza roku 2015 wzrost był jeszcze większy – w sposób legalny sprzedano o 2,73 mln m3 paliw więcej (o rynkowej wartości blisko 11 mld zł).
Przestępcy z mafii paliwowej (często wiązani z byłymi funkcjonariuszami PRL-owskich służb specjalnych), którzy jeszcze do połowy ubiegłego roku na masową skalę handlowali przemyconym paliwem, oszukiwali i wyłudzali od państwa zwroty podatku VAT, zostali zmuszeni do zaprzestania tego procederu. Miliardy złotych (dosłownie) zamiast płynąć do ich kieszeni, zaczęły zasilać budżety kontrolowanych przez państwo rafinerii. Dzięki wzrostowi wartości legalnego handlu automatycznie wzrosły również dochody budżetu państwa (z tytułu podatku VAT, akcyzowego oraz tzw. opłaty paliwowej).
Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl