Ma ok. 1800 lat, a wygląda jak współczesny bibelot

Opublikowano: 08.09.2015 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Jak poinformowało Muzeum w Lęborku, na cmentarzysku w Czarnówku znaleziono należący do dziewczyny lub młodej kobiety grób z przełomu II i III w. n.e., czyli z okresu kultury wielbarskiej. Zmarła musiała należeć do lokalnej elity, na co wskazują cenne dary funeralne, przede wszystkim szklany puchar z wizerunkami niebieskich i białych ptaków (łabędzi) oraz świetnie zachowana szklana ryba.

Oprócz nich natrafiono na liczne paciory, zapinki ze srebra i brązu oraz 2 gliniane naczynia.

Ponieważ w literaturze przedmiotu nie ma wzmianek na temat podobnych obiektów, nie wiadomo, skąd pochodzi ryba, ale biorąc pod uwagę maestrię wykonania, archeolodzy podejrzewają, że przywieziono ją z prowincji Cesarstwa Rzymskiego, a nawet z Syrii.

Gdy zakończą się analizy, puchar i ryba trafią do muzeum. Wejdą w skład ekspozycji dokumentującej wykopaliska w Czarnówku. Warto przypomnieć, że od 2008 r. prace badawcze na stanowisku koordynuje Muzeum w Lęborku, a ich kierownikiem jest tamtejsza kustosz Agnieszka Krzysiak.

W sierpniu br. w grobowcu dziecka odkryto tu pacior w formie skarabeusza. Mógł on pochodzić aż z Egiptu.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Muzeum.Lebork.pl
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

ale fajna!

BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

To niemożliwe.

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

A tam problemy, już wyjaśnili że to pewnie pochodzi z Syrii. Od momentu rozpoczęcia edukacji uczeni jesteśmy zakłamywania rzeczywistości, naukowcy otrzymali bardzo dużo tej edukacji są więc bardzo dobrzy w dopasowywaniu rzeczywistości do swoich założeń.

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

To mienie żydowskie.