Łupkowa rewolucja zmieni świat

Opublikowano: 02.01.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2615

Koniunktura na gaz i ropę z łupków w Ameryce Północnej zmienia układ sił w światowej energetyce i przynosi Zachodowi obfitość taniego paliwa. Mimo to Bliski Wschód zachowa w przyszłości swą kluczową rolę – oceniają eksperci i analitycy cytowani przez AFP.

Marvin Odum z koncernu energetycznego Shell uważa, że łupki to prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o gaz ziemny. “Ameryka Północna nagle zyskała zaopatrzenie w gaz na 100 lat (…). Ten boom zmienia geopolityczną mapę świata” – mówi Odum.

Od 2007 roku technologia szczelinowania w połączeniu z odwiertami poziomymi pozwoliła na wydobywanie ogromnych zasobów węglowodorów ze złóż łupkowych w USA i Kanadzie. W tym roku produkcja ropy w USA sięgnęła 6,4 mln baryłek dziennie, co oznacza wzrost o 32 proc. w ciągu pięciu lat. Ta “manna paliwowa” przynosi dziesiątki miliardów dolarów zysku i tworzy setki tysięcy nowych miejsc pracy, ale “gorączka złota XXI wieku” budzi też poważne obawy o skutki dla środowiska naturalnego.

Międzynarodowa Agencja Energetyki (MAE) przewiduje, że dzięki łupkom za cztery lata Stany Zjednoczone staną się największym na świecie producentem ropy naftowej, wyprzedzając Arabię Saudyjską oraz Rosję, a około 2030 roku osiągną samowystarczalność energetyczną.

Opracowanie: Marek Nowicki
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

21 komentarzy

  1. fugazi 02.01.2013 13:15

    Po kryzysie kulturowym,politycznym i finansowym USA szykują sobie samobójstwo ekologiczne.

  2. kapsaicyna1202 02.01.2013 14:27

    Amerykanom nalaży zabronić wydobycia gazu łupkowego, Rosjanom ropy a w Polsce zamknąć wszytkie kopalnie.

  3. fugazi 02.01.2013 15:21

    Żadna z tych technologii nie ma nic w3spólnego z pozostałymi. Mieszanie do wszystkiego polityki to ślepy zaułek.

  4. fugazi 02.01.2013 15:30
  5. kapsaicyna1202 02.01.2013 15:38

    A powiedz mi, które z wydobywanych surowców nie powoduje zanieczyszczenia środowiska. Tak samo kopalnie zanieczyszczają wody gruntowe tak samo wiercenie podczas wydobywania roby zanieczyszcza tak samo do odwiertu wprowadza sie substancje chemiczne dla polepszenia wydobycia ropy.

  6. fugazi 02.01.2013 16:01

    Właśnie NIE TAK SAMO.

  7. kapsaicyna1202 02.01.2013 16:05

    To znaczy jak ?

  8. fugazi 02.01.2013 16:55

    Nie jest tu miejsce na dokładne opisy technologii. Najkrócej:kopalnie węgla kamiennego to inwestycje punktowe,które samym wydobyciem węgla ingerują w stosunkowo niewielki obszar i jest to kwestia np.wycinki drzew na samym terenie kopalni.Praktycznie nie ma skażenia. Wątpliwości stwarza raczej to,co z tym węglem dzieje się później.Inaczej ma się sprawa z brunatnym.To przeoranie dużych powierzchni ziemi machinami niczym z filmów sci-fi.Ropa i gaz wydobywane tradycyjnie to wycinki lasów deszczowych,wycieki którymi nikt się nie przejmuje, zarówno w dżunglach jak i na oceanach.Teoretycznie ,gdyby się postarać,można by pozyskiwać ropę i gaz znacznie etyczniej,tzn technologia to umożliwia.
    W przypadku gazu z łupków pozyskiwanego metodą szczelinowania sama technologia ze swej natury oznacza skażenie trudnych do oszacowania obszarów,gdyż odwierty są głębokie i nie wiadomo jak dokładnie układają się struktury geologiczne i gdzie to w końcu się będzie przedostawać.
    Trochę na ten temat:
    http://www.youtube.com/watch?v=k1IXyyyhGf8

  9. Czosnkaty 02.01.2013 17:00

    Co do gazu łupkowego-przy wydobyciu zużywa się gigantyczne wręcz zasoby wody, które wtłaczane są pod ziemię wraz z mieszaniną ponad 500substancji chemicznych, sprawiających, że woda ta nie nadaje się do niczego. W temacie polecam amerykański dokument.

    http://www.youtube.com/watch?v=-mSGJCjFPUw

  10. fugazi 02.01.2013 17:16

    Świetny film.Inny niż inne:)Świadectwo “prawdziwego”człowieka zawsze robi piorunujące wrażenie.Dzięki!

  11. kapsaicyna1202 02.01.2013 17:46

    “W przypadku gazu z łupków pozyskiwanego metodą szczelinowania sama technologia ze swej natury oznacza skażenie trudnych do oszacowania obszarów,gdyż odwierty są głębokie i nie wiadomo jak dokładnie układają się struktury geologiczne i gdzie to w końcu się będzie przedostawać.”

    No to dobrze, że odwierty do ropy naftowej sięgają 2 metrów. Woda przpływająca przez kopalnie też musi gdzieś uchodzić.Na wskutek ruchów warstw geologicznych w kopalnich następuje dużo większe wydzielanie się związków organicznych czy nieorganicznych do wód gruntowych Chyba na tym filmie co podałeś bo już to dawno oglądałem chyba pgnig za 70 mld złotych wykonał mape geologiczną Polski.

  12. fugazi 02.01.2013 17:55

    Doczytaj i dowiedz się więcej.Z tego co napisał Czosnkaty i ja oraz z materiałów w linkach wynika wszystko aż nazbyt jasno.

  13. fugazi 02.01.2013 18:07

    Mapa służy do poszukiwań i daje wiedzę o strukturach ale nie daje gwarancji co do konkretnych korytarzy i żył.Jeden wstrząs i woda robi co chce.Durne metro przerosło polskich inżynierów,a było trochę płycej…Nie twierdzę,że węgiel czy ropa są eko,ale łupki to już rekordowe szaleństwo.
    Ludzie na Śląsku żyli między dziesiątkami kopalń i większych problemów z ich powodu z wodą nie było.Porównywanie składu wody dołowej z miksturą do szczelinowania świadczy o skrajnej ignorancji.W latach ’70 i ’80 bez jakiejś kosmicznej technologii filtrowania dołowa woda szła do stawu w parku miejskim i żyły w nim ptaki i ryby…

  14. fugazi 02.01.2013 18:39

    Dla ścisłości,choć nie głębokości są tu istotą problemu:W przypadku łupków polskie odwierty próbne miały 3000 metrów, kopalnie “fedrowały” na ogół na 600, a ropa bywa i kilkadziesiąt metrów pod ziemią….

  15. kapsaicyna1202 02.01.2013 19:41

    Chyba nie byłeś na syberii i w okolicach gdzie wydobywa się rope. A to znam bo zajmuje sie opracowywaniem metod uszczelnienia odwiertów i biologicznym rozkładem ropy czyli czymś w stylu, że jak ropa wycieknie z odwiertu wprowadzamy organizmy które je rozkładają. Ale i tak to chyba nic nie da bo wszytkie firmy używają najtańszego betonu a zanieczyszczenia terenów tam gdzie niestety dochodzi do wycieków są ogromne nikt mi nie będzie mówił, że wydobywanie ropy jest o wiele ekologiczniejsze bo stosuje się obecnie metody bardzo podobne do tych które są uzywane gazu z łupków a substancjie wielkorotnie bardziej toksyczne.

  16. Il 02.01.2013 20:24

    kolejna negatywna zmiana świata i środowiska.

  17. fugazi 02.01.2013 20:32

    kapsaicyna1202″Teoretycznie ,gdyby się postarać,można by pozyskiwać ropę i gaz znacznie etyczniej,tzn technologia to umożliwia.”
    Nie lubię się powtarzać.Potwierdzasz to co napisałem wcześniej

  18. kapsaicyna1202 02.01.2013 20:54

    A czy ja pisze że się nie da. Może ja zle Ciebie zrozumiałem ale chyba twierdzisz cały czas nie da sie wydobywać gazu z łupków bo technologia szczelinowania jest sama w sobie zła. To podawana i przytoczonach w tych filmach jest bodajże trzecią stosowaną i w sumie opis jest sprzeczny z tym co stosują. już nawet opis metod wydobywczych ropy tak z ciekawości sprawdzam wopgóle nie pasuje.
    Ostatnia z opracownych metod wymaga już 20 krotnie mniej wody niż ta co macie podaną i nie stosuje sie doadatków tylko trochę technicznie bardziej złożona

  19. fugazi 02.01.2013 21:03

    Nie jestem fachowcem,opieram się na ogólnodostępnej wiedzy.Ropę choćby w Beskidzie Niskim czy na terenie Magurskiego PN wydobywano banalną techniką,więc wiem ,że się da.Sam potwierdzasz,że nawet głębokie odwierty można robić lepiej.W przypadku gazu z łupków nie opieram się na teoriach,tylko doświadczeniach ludzi którzy realnie tego doświadczyli.Technologia o której piszemy była powszechnie głoszona i oprotestowana choćby we Francji.Ciekawe co znaczy”trochę” w Twoim ostatnim zdaniu,bo jeśli będzie droższa to jankesi na pewno nie wyłożą kasy,żeby chronić polską ziemię,a rząd zdrajców na pewno nie wniesie żadnych zaostrzeń czy nakazów.

  20. kapsaicyna1202 02.01.2013 21:56

    Metoda ta jest tańsza niz ta pokazana w waszych materialach. Amarykanie chcą mieć wszytko dla siebie bo patenty w tym Polaków uniemozliwiaja im to ale jeszcze chyba 4 lata i przestana byc wazne. podobnie jest ze zderzakiem Łągiewki, niby na początku żadnego zainteresowania ze strony innych a już mamy klops że bedzie musiał sie procesować o prawo.

  21. fugazi 02.01.2013 23:24

    Wracając do artykułu,dobrze by było aby przy takich okazjach pojawiał się też temat ograniczania potrzeb energetycznych,bo ten wątek w dyskursie publicznym jest w ogóle nieobecny.Aktualny system gospodarczy jest nieefektywny do granic absurdu i oczekiwanie,że wydolność energetyczna ma w nieskończoność nadążać za tym absurdem jest szaleństwem i samobójstwem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.