Lula wyeliminowany z wyborów prezydenckich

Opublikowano: 02.09.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 744

Stosunkiem głosów 6:1 brazylijski Wyborczy Sąd Najwyższy zdecydował, że kandydat lewicy i lider sondaży 72-letni Luiz Inácio Lula da Silva nie może kandydować na prezydenta w wyborach przewidzianych na 7 października. Lula przebywający w więzieniu od kwietnia, po skazaniu za domniemaną korupcję na ponad 12 lat, ma zamiar się jeszcze odwoływać, lecz raczej nie należy już liczyć na jego udział w wyborach.

Sędziowie oparli się na przepisie, który zakazuje kandydowania osobom skazanym po odwołaniu, jednak cała procedura odwoławcza nie jest jeszcze zakończona, co było motywem apelu Komitetu Praw Człowieka ONZ o „poszanowanie prawa Luli do zaprezentowania swej kandydatury”. Tego samego argumentu użyła Partia Pracujących (PT), ugrupowanie Luli, w swym komunikacie wydanym zaraz po głosowaniu sędziów.

„Złożymy wszystkie możliwe odwołania przed sądami, by prawa polityczne Luli zostały oficjalnie uznane. (…) Będziemy go też bronić na ulicach wraz z całym ludem, bo jest to kandydat nadziei” – mówi komunikat. Według ostatnich sondaży, ok. 40 proc. intencji wyborczych przypada na byłego prezydenta (w latach 2003-2010), z przewagą 20 proc. nad następnym kandydatem, Jairem Bolsonaro ze skrajnej prawicy.

Od wczoraj w Brazylii wystartowała kampania medialna kandydatów, ich spoty wyborcze pojawiły się już w radiu i telewizji. 7 października Brazylijczycy będą wybierać też senatorów i gubernatorów stanowych, więc PT dołącza do spotów swych kandydatów obrazy Luli i fragment jego przemówienia wygłoszonego bezpośrednio przed aresztowaniem. Jednocześnie partia szykuje się do zastąpienia kandydatury Luli. Wszystko wskazuje, że wybierze na „awaryjnego” kandydata Fernando Haddada, byłego burmistrza Sao Paulo. Problem: jego szanse są dużo mniejsze niż historycznego lidera PT.

Brazylia stoi przed najbardziej nieprzewidywalnymi wyborami od czasów obalenia wojskowej dyktatury w latach 80 ubiegłego wieku. Decyzja sądu i zapowiedź PT walki „wszystkimi środkami” o ocalenie kandydatury Luli podniosła napięcie w kraju. Chciało nań głosować ponad 58 milionów ludzi. Nie wszyscy pogodzą się z eliminacją swego kandydata.

Autorstwo: JSz
Zdjęcie: Pixabay.com (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.