Łukaszenka podpisał prawo zapobiegające „próbom buntu”

Opublikowano: 16.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 746

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zatwierdził poprawki w prawie o obronie suwerenności i ustroju konstytucyjnego. Poinformowała o tym w czwartek służba prasowa białoruskiego lidera.

„Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko podpisał ustawę „O zmianie prawa o ochronie suwerenności i ustroju konstytucyjnego”. Zgodnie z dokumentem, wprowadzono poprawki do ustawy „O stanie nadzwyczajnym”, głosi oświadczenie.

Według konstytucji i danej ustawy, podstawą do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego (oprócz klęsk żywiołowych i katastrof) są zamieszki, którym towarzyszy przemoc lub groźba przemocy ze strony grupy osób i organizacji, w wyniku których dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia ludzi, integralności terytorialnej oraz istnienia państwa. „Jednak wcześniej nie było zdefiniowane co konkretnie uważa się za zamieszki. Powodowało to niejednoznaczne rozumienie podstaw do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, zwłaszcza jeżeli zamieszki nie były jednoznacznie masowe”.

Nowe prawo precyzuje również listę możliwych środków nadzwyczajnych i tymczasowych ograniczeń, stosowanych przy wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego. „Regulacja ta została opracowana na podstawie doświadczeń reagowania na zamieszki w 2020 roku”, poinformowano w służbie prasowej.

W ten sposób lista ewentualnych środków nadzwyczajnych i tymczasowych ograniczeń została uzupełniona wstrzymaniem wydawania i rozpowszechniania produkcji mediów (w tym zagranicznych), ustanowieniem szczególnego porządku akredytacji dziennikarzy, ograniczeniem dostępu do zasobów internetowych i wydań sieciowych. Odpowiednio sprecyzowano i uzupełniono uprawnienia komendanta terytorium, na którym wprowadzono stan nadzwyczajny.

Poszerza się krąg organów ścigania zaangażowanych w zapewnienie stanu nadzwyczajnego dzięki włączeniu do ich liczby organizacji paramilitarnych. „Pozwoli to maksymalnie skutecznie i w pełni legalnie użyć sił i środków Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych, Komitetu Śledczego, Państwowego Komitetu Ekspertyz Sądowych i Departamentu Dochodzeń Finansowych. Zadania, które są wykonywane przez zaangażowane organy, uzupełniono zapobieganiem i tłumieniem zamieszek, zapewnieniem porządku i bezpieczeństwa publicznego”, wskazano w służbie prasowej.

Oprócz tego, zaangażowanie sił zbrojnych w rozwiązywanie problemów w ramach systemu reagowania państwa jest zapisane w ustawie „O Siłach Zbrojnych Republiki Białorusi”. „W oparciu o zdobyte doświadczenie praktyczne, wskazano zadania sił zbrojnych w ramach tego systemu: walka z terroryzmem, ochrona bezpieczeństwa publicznego, tłumienie masowych zamieszek, ochrona osób chronionych i chronionych obiektów”, dodano.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
elroman
Użytkownik
elroman

Ciekawe czy Kaczyński nie zrobi tego samego, w końcu obserwuje inne kraje i je naśladuje.