Ludzkość zaśmieciła przestrzeń kosmiczną

Opublikowano: 06.07.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 491

Gdy rozpoczął się wyścig kosmiczny słusznie wydawało się wszystkim, że to odmieni świat. Dzięki opracowaniu technologii polegającej na wynoszeniu w przestrzeń kosmiczną ziemskich satelitów okazało się, że zyskaliśmy nowe możliwości. Niestety zyskaliśmy też zupełnie nowe zagrożenia, na przykład z powodu wzrastającej ilości kosmicznych śmieci.

Od początku ery kosmicznej wysłaliśmy w kosmos kilkadziesiąt tysięcy ładunków. Większość z satelitów po zakończeniu okresu eksploatacji pozostaje na orbicie okołoziemskiej oczekując na swoją deorbitację. Jak obliczyli eksperci nad naszymi głowami lata bez mała 17 tysięcy wraków różnych satelitów i części rakiet. Fragmenty te są zresztą zagrożeniem nie tylko dla nas, ale i dla tych działających jeszcze urządzeń umieszczonych w kosmosie.

Gdyby doszło do takiej kosmicznej kolizji nie można wykluczać eksplozji, bo wraki satelitów czasami posiadają jeszcze zapasy paliwa, którego nie wykorzystano na przykład z powodu usterek technicznych. Agencje kosmiczne od dawna zwracają uwagę na ten narastający problem. Europejska ESA zaproponował niedawno budowę specjalnego statku kosmicznego z harpunem, którego celem działania będzie właśnie odławianie kosmicznych zanieczyszczeń.

Założenia projektu są takie, aby w kontrolowany sposób doprowadzać do deorbitacji szczególnie niebezpiecznych śmieci powodując ich spalenie w atmosferze w sposób mniej lub bardziej kontrolowany. Wykonano już nawet proof of concept takiego rozwiązania.

Problem kosmicznych śmieci raczej nie zniknie, a fakt, że za wynoszenie satelitów biorą się też firmy prywatne, wskazuje nam na to, że konieczne jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych i wdrożenie technologii, które umożliwią radzenie sobie z tym bałaganem, który powstaje nad naszym niebem.

Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.