Ludzie są zatruci cząstkami plastiku

Opublikowano: 24.10.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2791

Małe badanie pilotażowe na ośmiu ochotnikach wykazało, że mikrocząstki z polipropylenu, politereftalanu etylenu (PET) i innych tworzyw sztucznych można znaleźć w ludzkim kale. Wyniki badania zostały zaprezentowane na konferencji gastroenterologicznej w Wiedniu.

Mikroskopijne fragmenty plastiku o rozmiarach mniejszych niż pięć milimetrów zostały już znalezione przez naukowców w lodach arktycznych, meduzach, fokach, w kurzu, solach, miodach, piwie, a nawet komarach. Ludzkość produkuje około 400 milionów ton plastiku rocznie, a przetwarzanie obejmuje więcej niż 20 procent – reszta plastiku dostaje się do środowiska, gdzie rozpada się na małe cząstki, które wpadają w łańcuchy pokarmowe.

Philipp Schwabl z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu i jego współpracownicy przeanalizowali próbki ośmiu uczestników badań z Finlandii, Włoch, Japonii, Holandii, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii i Austrii. We wszystkich próbkach znaleziono mikroplastik – w sumie naukowcy policzyli dziewięć rodzajów plastiku. Średnio w 10 gramach kału można znaleźć 20 mikrocząstek o rozmiarach od 50 do 500 mikrometrów.

„Jest to pierwsze badanie tego rodzaju i potwierdza to, co od dawna podejrzewaliśmy – plastik ostatecznie dociera do ludzkiego jelita. Szczególnie ważne jest zrozumienie, co to oznacza, w szczególności dla pacjentów z chorobami przewodu żołądkowo-jelitowego. Badania na zwierzętach wykazały, że chociaż najwyższe stężenie mikroplastiku obserwuje się w jelicie, najmniejsze cząsteczki są w stanie dostać się do krwi i limfy, a nawet dotrzeć do wątroby “- powiedział Schwabl, którego słowa cytuje biuro prasowe organizatorów konferencji.

Oprócz kału, uczestnicy eksperymentu prowadzili pamiętniki żywnościowe, których analiza wykazała, że wszyscy jedli żywność pakowaną w plastik lub pili wodę z plastikowych butelek. Sześć z ośmiu osób zjadło także ryby morskie – według różnych szacunków do oceanu trafia do pięciu procent wszystkich tworzyw sztucznych.

Naukowcy mają nadzieję, że będą w stanie uzyskać fundusze na większe badania, które w szczególności pozwolą ocenić, ile plastiku może pozostać w ludzkim ciele i nie opuszczać go wraz z ekskrementami.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szwęda 24.10.2018 18:26

    Mikrocząstki plastiku podobno rozrzynają ważne komórki w organizmie a nawet doprowadzają do kancerowania i mutacji!

  2. jasoncruzoe 25.10.2018 10:03

    Producenci i rządy nadal uważają że szklane butelki są passe. Ubrania też mamy z plastiku.

  3. Szaman2 25.10.2018 12:13

    cyt. : “Naukowcy mają nadzieję, że będą w stanie uzyskać fundusze na większe badania, które w szczególności pozwolą ocenić, ile plastiku może pozostać w ludzkim ciele i nie opuszczać go wraz z ekskrementami”
    Cósik mi się zdaje .. że nie znajdą odpowiednich funduszy… 🙁 .
    Temat zostanie wyciszony jak wiele innych ??

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.