Ludzie nie chcą cięć. Protesty trwają

Opublikowano: 18.11.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 493

Nie uspokaja się sytuacja w Brazylii po impeachmencie prezydent Dilmy Rousseff i pierwszych antyspołecznych reformach wprowadzonych przez jej następcę Michela Temera. Regularnie dochodzi do manifestacji ulicznych, wczoraj niezadowoleni wkroczyli do parlamentu.

Grupa 50-60 mężczyzn i kobiet weszła przez okno do budynku Izby Deputowanych w Brasilii, a następnie wdarła się na mównicę i okupowała ją przez trzy godziny. Protestowali przeciwko korupcji, atakowali obecny centroprawicowy rząd i apelowali do armii, by przejęła władzę i zrobiła w kraju porządek. W państwie, którym przez ponad 20 lat (1964-1985) rządziła brutalna prawicowa junta, której członkowie uczyli się torturować od CIA, odwoływanie się w ten sposób do wojska świadczy o naprawdę ogromnej desperacji części społeczeństwa i skrajnej wrogości do cywilnych polityków. – Oni oddają nasz kraj bandytom. Nasze bogactwo znika – mówił o obecnie rządzacych Brazylią politykach jeden z manifestantów. Ostatecznie po trzech godzinach policja spacyfikowała protest, a jego uczestnicy trafili do aresztu.

Jeszcze bardziej dramatycznie jest w Rio de Janeiro, gdzie rząd federalny zamroził konta bankowe stanu na poczet spłaty długów zaciągniętych w ostatnich latach. Nie przejął się przy tym w ogóle sytuacją, w jakiej stawia pracowników stanowych spółek – policjanci, pracownicy pogotowia ratunkowego i część urzędników nie dostają wynagrodzeń od kilku miesięcy. Pod naciskiem rządu federalnego gubernator Rio ogłosił radykalny program oszczędnościowy, który, jak można było się domyślić, obejmuje w pierwszej kolejności ogromną redukcję wydatków na cele socjalne. Wczoraj blisko 15 tys. mieszkańców miasta protestowało pod siedzibą Zgromadzenia Stanowego, domagając się wypłaty zaległych pensji i rezygnacji z oszczędności kosztem społeczeństwa. Policja zatrzymała demonstrantów, gdy ci zamierzali wedrzeć się do siedziby Zgromadzenia, a następnie rozpędziła ich przy użyciu armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 18.11.2016 12:08

    Dobrze zrobili, skorumpowane świnie tylko siłą można przegonić

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.