Ludy rdzenne nadzieją dla przetrwania ludzkości

Opublikowano: 06.09.2016 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 411

Jeden z najbardziej cenionych profesorów i najczęściej cytowanych komentatorów politycznych na świecie Noam Chomsky zauważył, że ludy rdzenne są tymi właśnie grupami, które w miarę jak dochodzą do głosu w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii i innych zakątkach świata, powstrzymują ludzką rasę przed zniszczeniem samej siebie oraz środowiska.

„Ludy tubylcze dochodzą do głosu wpierw w krajach, w których stanowią największy odsetek, jak np. w Ekwadorze i Boliwii.” – Mówił Chomski podczas wywiadu. „To ogromny krok dla całego świata. Na ironię zakrawa fakt, że na całym świecie wiodące siły zmierzające do powstrzymania katastrofy to właśnie społeczności rdzenne.”

Chomski zauważa, że takie kraje jak Stany Zjednoczone, Kanada i Australia cierpią na skutek ran, jakie same sobie zadały prześladując ludy tubylcze. Wyraźnie też podkreślił, że stoimy w obliczu gigantycznej katastrofy i to w bliskiej przyszłości, ale tak naprawdę jedynymi społecznościami, które stoją pomiędzy ludzkością, a wywołaniem przez nią tej katastrofy są właśnie ludy rdzenne z całego świata.

„Na całym świecie wspólnoty rdzenne próbują nas powstrzymać przed katastrofą: Pierwsze Narody Kanady, rdzenni Boliwijczycy, Australijscy Aborygeni, czy ludy plemienne z Indii. Jest to naprawdę niezwykłe, że ci, których nazywamy „prymitywnymi” próbują uchronić tych z nas, których zwiemy „oświeconymi” przed całkowitą katastrofą” – powiedział Chomski.

Właśnie w tym czasie, gdy pojawił się ten komentarz, wiele rdzennych grup etnicznych w Ameryce Południowej coraz mocniej angażuje się w politykę kontynentu wypierając stąd wielkie ponadnarodowe korporacje od dziesięcioleci eksploatujące zasoby ich ziem na skutek zachodnich, w tym amerykańskich wpływów.

Tłumaczenie: Tomasz Nakonieczny
Źródło oryginalne: TeleSURtv.net
Źródło polskie: LudyZiemi.blogspot.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 06.09.2016 21:45

    Przypomniał mi się odcinek South Parku, na całym świecie rządy wyłapywały grających Peruwiańczyków, w efekcie doszło do inwazji gigantycznych świnek morskich, hmm.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.