Łotwa przyjęła rezolucję ws. historii II wojny światowej

Opublikowano: 17.01.2020 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1850

Na czwartkowym posiedzeniu łotewski parlament przyjął rezolucję z krytyką pod adresem Rosji odnośnie poglądów na historię II wojny światowej. Uchwalony dokument nosi charakter deklaratywny.

„Parlament Łotwy dopiero co zatwierdził rezolucję, która odrzuca i potępia rosyjskie próby rewizji i wybielenia historii początków II wojny światowej, pakt Ribbentrop-Mołotow i zbrodniczą politykę zagraniczną Stalina” – napisał szef MSZ kraju Edgars Rinkevics na swoim profilu na „Twitterze”.

Rezolucję przygotowano z inicjatywy kierującej łotewskim rządem partii „Jedność”. W dokumencie zawarto krytykę pod adresem Moskwy za „podejmowane przez rosyjskich urzędników próby negowania faktów historycznych dotyczących przyczyn, przebiegu i zakończenia II wojny światowej”. Jak twierdzą autorzy dokumentu, w taki sposób Rosja usiłuje „umniejszyć odpowiedzialność Związku Radzieckiego za wybuch wojny w Europie”.

Autorzy dokumentu apelują do Moskwy jako spadkobierczyni ZSRR, by „uznała fakt okupacji i bezprawnej aneksji Łotwy”, a także do wspólnoty międzynarodowej, „aby krytycznie oceniała podejmowane przez rosyjskich urzędników próby rewizji historii II wojny światowej”.

Polski Sejm 9 stycznia przyjął analogiczną rezolucję. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła wówczas, że prawda o rezultatach II wojny światowej została utrwalona przez Trybunał w Norymberdze, i jeśli izba niższa polskiego parlamentu wątpi w jego decyzje, to trzeba to zadeklarować. Jak powiedziała, „istnieje kwalifikacja dla tego rodzaju podejścia – jest to rewizja rezultatów II wojny światowej”.

Z kolei wiceprzewodniczący Dumy Państwowej, kierujący frakcją „Jedna Rosja” Siergiej Niewierow, określił rezolucję polskiego Sejmu jako przejaw oburzającego cynizmu.

Rezolucja Sejmu została przyjęta w kontekście burzliwych reakcji wywołanych tym, co 19 grudnia na konferencji prasowej powiedział prezydent Rosji. Władimir Putin przypomniał, że Związek Radziecki był ostatnim państwem Europy, które podpisało z Niemcami układ o nieagresji, znany jako pakt Ribbentrop-Mołotow. Prezydent zauważył też, że wojska radzieckie wkroczyły do Polski zgodnie z tymi ustaleniami, ale „po tym, jak polski rząd utracił kontrolę nad swoimi siłami zbrojnymi i nad tym, co działo się na terytorium Polski”.

14 stycznia podczas otwarcia wiosennej sesji Dumy Państwowej przewodniczący Wiaczesław Wołodin odniósł się do niedawnej uchwały polskiego Sejmu, krytykującej grudniowe wypowiedzi Władimira Putina na temat II wojny światowej. W swoim oświadczeniu Wołodin polecił polskim politykom zapoznać się ze słowami prezydenta USA Franklina Roosevelta na temat wkładu wojsk radzieckich w walkę z faszystowskimi Niemcami przed podjęciem decyzji profanującej pamięć o II wojnie światowej. Mówił także, że polskie władze powinny przeprosić za antysemickie nastroje w społeczeństwie i stworzenie gruntu do ludobójstwa, Holokaustu w przeddzień II wojny światowej.

„W Polsce zabito największą część narodu żydowskiego w całej Europie. I jest to nieprzypadkowe (…), dlatego że właśnie w Polsce rozmieszczono setki obozów koncentracyjnych, obozów śmierci, gdzie konsekwentnie likwidowano Żydów, Słowian, jeńców wojennych innych narodowości. Pod wieloma względami sprzyjała temu atmosfera przedwojenna w Polsce i stanowisko władz tego kraju, które wzniecały antysemickie nastroje w społeczeństwie i tworzyły grunt pod późniejsze ludobójstwo, Holokaust. Za to obecne kierownictwo Polski powinno przeprosić Żydów i cały świat” – powiedział przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej.

W odpowiedzi na te słowa Muzeum Auschwitz poleciło rosyjskiemu politykowi dokształcenie się korzystając z darmowych internetowych zasobów muzeum. „Polecamy zestaw lekcji online stworzony przez ekspertów i poświęcony skomplikowanej historii Auschwitz i Holocaust. Fakty mogą nam pomóc w obronie i zapobiec haniebnemu fałszowaniu i wypaczaniu historii” – napisano na koncie muzeum na „Twitterze”. ​Kursy, o których pisze muzeum, są dostępne na stronie internetowej Muzeum Auschwitz w języku polskim i angielskim.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.