Lokale socjalne bardziej dostępne?

Opublikowano: 17.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 857

Od 1 marca br. wchodzą w życie zmiany w ustawie o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń.

Jak informuje Interia.pl, Rada Ministrów przyjęła kilka dni temu nowy projekt przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa. Jest on elementem Narodowego Programu Mieszkaniowego, przyjętego przez rząd we wrześniu 2016 r. Koncentruje się na wsparciu mieszkaniowym kierowanym do osób o niskich i przeciętnych dochodach, które dotychczas nie mogły znaleźć mieszkania o dostępnym dla siebie czynszu.

Zmiany dotyczą zasad wsparcia samorządów w tworzeniu zasobu mieszkań na wynajem. W projekcie zaproponowano powiązanie terminu przekazywania środków budżetowych z deklarowanymi przez inwestorów terminami wypłaty finansowego wsparcia. Zapewni to realną reakcję na potrzeby inwestycyjne gmin dotyczące budownictwa komunalnego. Chodzi o możliwość sfinansowania inwestycji mieszkaniowych na poziomie pokrywającym szacowany deficyt lokali komunalnych.

Zgodnie z projektem, w związku z likwidacją odrębnej funkcjonalnie części mieszkaniowego zasobu gminy, jaką stanowią lokale socjalne, gminy oraz jednoosobowe spółki gminne, którym gmina powierzyła realizację zadania własnego dotyczącego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej, będą mogły ubiegać się o uzyskanie finansowego wsparcia na budowę lokali komunalnych. W projekcie doprecyzowano także możliwość ubiegania się o finansowe wsparcie na realizację przedsięwzięcia polegającego na remoncie lub przebudowie budynku mieszkalnego, który ze względu na zły stan techniczny został wyłączony z użytkowania lub zakazano jego użytkowania.

Finansowym wsparciem objęte mają być także remonty lub przebudowy istniejących noclegowni i schronisk dla bezdomnych oraz przedsięwzięcia, w wyniku których powstaną ogrzewalnie.

Ważnym rozwiązaniem jest umożliwienie jednoczesnego finansowania tych samych przedsięwzięć ze środków Unii Europejskiej oraz udzielanie im wsparcia na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy. Inwestor będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że wsparcie nie będzie obejmować tych kosztów przedsięwzięcia, które finansowane są już ze środków unijnych.

Zaproponowano nowy instrument bezzwrotnego wsparcia finansowego, udzielanego na tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem, przeznaczonych dla osób o niższych dochodach, tj. takich, które uzyskują dochody zbyt niskie, by zaspokajać potrzeby mieszkaniowe w warunkach komercyjnych i w systemie najmu mieszkań oferowanych na zasadach rynkowych (w tym z opcją dochodzenia do własności), a zarazem zbyt wysokie, aby mogły ubiegać się o lokal komunalny. Chodzi o bezzwrotne finansowe wsparcie udzielane gminom i związkom międzygminnym na pokrycie części kosztów przedsięwzięcia polegającego na udziale gminy i związku międzygminnego w kosztach tworzenia lokali przez innego inwestora.

Zdjęcie: Arcaion (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Aida 17.01.2018 11:19

    Może trochę nie na temat ale rząd powinien zająć się kwestią mniejszych praw właścicieli mieszkań niż osób, które lokal wynajmują. Dziś jest tak, że jak lokator nie płaci i nie ma ochoty się wyprowadzić, to właściciel właściwie nie może nic zrobić ze swoim mieszkaniem. Policja i właściciel wejść nie mogą (naruszenie miru domowego) i wyrzucić delikwenta.
    Co z tego, że można mu wypowiedzieć umowę i założyć sprawę w sądzie, jeśli lokator nie ma możliwości przeprowadzenia się do innego lokalu, egzekucja wyroku nakazującego opuszczenie lokalu może znacznie się skomplikować i wydłużyć, czyli po polsku właściciel nie jest w stanie wyrzucić takiego osobnika ze swojego mieszkania, bo instrumenty prawne mu w tym nie pomagają.

  2. MasaKalambura 17.01.2018 11:25

    Może wyrzucić na bruk. Byle nie w zimę, prawo zabrania. Normalnie wchodzisz do swojego mieszkania i wynosisz cudze rzeczy na zewnątrz. Na ulice. Jeśli mieszkaniec zajmujący twoje mieszkanie się stawia, wzywasz policję o napaść w swojej własności. Sprawa dość brutalna ale czasem nie ma wyjścia.

  3. Fenix 17.01.2018 11:25

    @Aida, wszystkie służbowe i rządowe mieszkania i urzędy zwolnić , do zajęcia przez wyrzuconych ludzi . Jak władza rządzić zaczyna , nie widać końca nierządu! To władzy prawo, nie twoje?

  4. Aida 17.01.2018 11:28

    @Fenix
    Jestem za zmniejszeniem biurokracji. Mniej urzędników, mniej urzędów, więcej budynków do dyspozycji.
    @MasaKalambura
    Nie może, serio, wezwiesz Policję, to ci powiedzą, żeby samemu sprawę rozwiązać.
    Do swojego mieszkania nie wejdziesz, bo wymienią zamki czy oskarżą o włam albo o naruszenie miru domowego.

  5. MasaKalambura 17.01.2018 11:33

    Pokazujesz akt własności i wchodzisz do siebie. We własnym domu mogę nawet wyrwać dzwi i wybijać szyby. To moja własność. W moim domu obcy jest napastnikiem. Policja nie musi mi pomagać. Wystarczy ze nie dopuści agresji bezprawnie okupującego moją własność.

  6. Youpidou 17.01.2018 11:51

    Nie powinno się płacić za wykupiony dom [ z zakazem zakupu przez obcokrajowca], działka ogrodowa lub mieszkanie [pod warunkiem, że jest on najmniejszy w całej Polsce]. Tak samo z lokalem gospodarczym; handlowo usługowym [rodzime sklepy], restaurację [ z warunkiem utrzymania się na rynku przez 2 lata].

    Rozwiązanie takie pozbyłoby się kłopotów wyrzucania ludzi na bruk.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.