Łódź chce stawiać na Ukraińców

Opublikowano: 29.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1307

Już od pierwszego października ruszy szeroko zakrojona kampania reklamowa miasta Łodzi na Ukrainie. Kampania ma wspierać uruchomione 20 września bezpośrednie połączenie lotnicze między Kijowem a Łodzią. Czas jej trwania został zaplanowany na cały miesiąc, podczas którego kampania ma pokazać Łódź zarówno jako miasto dobre do odwiedzenia jak i zamieszkania, choć już teraz są plany jej wydłużenia. I chociaż mowa jest o aspektach turystycznych to nie sposób nie odnieść wrażenia, że kluczowym celem kampanii jest ściągnięcie do Łodzi oraz regionu kolejnych pracowników zza naszej wschodniej granicy.

Z nieukrywanym zachwytem o kampanii mówił zajmujący stanowisko wiceprezydenta miasta Adam Pustelnik, który podkreślał, że bardzo będzie się cieszył, jeśli społeczność ukraińska będzie rosła i czuła się w Łodzi jak w domu. Przypomnijmy, że liczba Ukraińców w Łodzi i regionie w ostatnich latach stale rośnie. Według najnowszych badań ZUS, w województwie łódzkim legalnie pracuje blisko 45 tysięcy Ukraińców. Tymczasem w lutym poprzedniego roku jeszcze w okresie przed pandemią ich liczba wynosiła 37 tysięcy.

Te statystyki oczywiście nie obejmują jednak osób zatrudnionych w tzw. szare strefie. Dlatego szacunki dotyczące faktycznej liczby obywateli Ukrainy zamieszkujących Łódź oraz aglomeracje, mogą być dwa-trzy razy wyższe i stanowić 100 tysięcy osób w samej Łodzi, a w regionie około 150 tysięcy. I chociaż władze miasta przekonują, że zależy im na aspekcie turystycznym to nawet na zaproszeniu na konferencje prasową można przeczytać: „Łódź zaprasza Ukraińców – mamy dla nich miejsca pracy, bezpośrednie połączenie lotnicze ze stolicą UA, pomoc w sprawach urzędowych i wsparcie Łódzkiego Centrum Wielokulturowego”.

Mieszane uczucia co do turystów z Ukrainy ma również łódzki ekonomista prof. Stefan Krajewski, który jest zdania, że Łódź nie jest na tyle interesującym miastem, by skłonić do przylotu w celu zwiedzenia miasta turystów z Ukrainy i nie widzi w nich potencjału jako grupie turystycznej. To nie pierwsza inicjatywa podjęta w kierunku Ukraińców przez miasto Łódź. We wrześniu otwarte także zostało Łódzkie Centrum Wielokulturowe, gdzie mogą oni uzyskać pomoc m.in. w sprawach urzędowych.

Na podstawie: TuLodz.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.