Lód zniknie z Bieguna Północnego

Opublikowano: 29.06.2008 | Kategorie: Ekologia i przyroda

Liczba wyświetleń: 424

… prawdopodobnie tegorocznego lata, i to zupełnie. Pierwszy raz w historii ludzkości, według opinii naukowców, do Bieguna Północnego będzie można dopłynąć łodzią. To dramatyczny znak zmian klimatycznych. – Z naukowego punktu widzenia, Biegun Północny to kolejny punkt na Ziemi, ale mający duże symboliczne znaczenie. Na biegunie powinien być lód, nie woda – mówi Mark Serreze z US National Snow and Ice Data Centre w Kolorado.

Może to się wydawać, co najmniej dziwne, ale pierwszy raz w historii ludzkości w tym roku lód w całości zniknie z Bieguna Północnego.

Znikanie lodu z Oceanu Arktycznego przyczyni się do tego, iż na Biegun Północny będzie się można dostać łodzią. To prawdopodobnie jeden z najbardziej dramatycznych i źle rokujących przykładów wpływu globalnego ocieplenia na planetę.

– Z naukowego punktu widzenia, Biegun Północny to kolejny punkt na Ziemi, ale mający duże symboliczne znaczenie. Na biegunie powinien być lód, nie woda – mówi Mark Serreze z US National Snow and Ice Data Centre w Kolorado.

Jeśli do tego dojdzie, oznaczać to może m.in. fakt, iż państwa będą mogły wydobywać z tego terenu surowce naturalne, co przedtem uniemożliwiała im lodowa pokrywa.

Gruba warstwa lodu, która przez wiele lat formowała się na biegunie, zastąpiona została przez połacie cienkiego lodu, który powstał w czasie roku. Lód taki jest wrażliwy na topnienie, zaś dane satelitarne z ostatnich tygodniu sugerują, iż ginie on szybciej niż w ubiegłym roku.

– Chodzi o to, że pierwszy raz odkąd pamiętamy Biegun Północny pokrył się jednorocznym lodem, który powstał w czasie ubiegłorocznej jesieni i zimy.

Każdego lata morze lodu topnieje, aby znów pokryć się lodem w czasie długiej arktycznej zimy. Jednak w ubiegłym roku zniknęło tak wiele lodu, iż Ocean Arktyczny stał się otwartym akwenem, gdzie granica wody i lodu znajduje się ok. 1100 km od Bieguna.

Oznacza to, że ok. 70% lodu obecnego tej wiosny było lodem jednorocznym, który powstał zimą. Naukowcy przewidują, iż co najmniej 70% (ale najprawdopodobniej wszystko) w tym roku stopnieje.

– W rzeczywistości dla całej Arktyki sezon topnienia zaczął się z pokrywą lodu cieńszego niż w 2007 roku, stąd też obawy, że możemy pobić kolejne minimum. Zobaczymy, co się stanie. Wiele zależy od pogody w lipcu i sierpniu – dodał.

Ron Lindsay z University of Washington zgadza się, iż to, co stanie się w Arktyce zależy w dużej mierze od warunków pogodowych.

– Istnieje duża szansa, że na Biegunie wszystko stopnieje. To z pewnością możliwe, ale nie da się tego zagwarantować.

Regiony polarne zanotowały najwyższy wzrost przeciętnych temperatur z powodu globalnego ocieplenia, zaś naukowcy obawiają się, iż w miarę topnienia lodów otwarty ocean absorbować będzie więcej ciepła, co przyczyni się do dalszego wzrostu temperatur. Prof. Peter Wadhams z Uniwersytetu Cambridge, który jako jeden z pierwszych ludzi przepłynął pod lodem Oceanu Arktycznego w łodzi podwodnej Royal Navy mówi, iż panują dogodne warunki do topnienia lodu na biegunie.

– W ubiegłym roku mieliśmy duże obszary otwartego oceanu, co nigdy przedtem się nie zdarzyło. Spodziewamy się tego, że w tym roku to się powtórzy i rozszerzy w kierunku Bieguna Północnego. Jest to całkiem prawdopodobne, że w to lato Biegun zostanie uwolniony od lodu. Wcześniej nie miało to miejsca – powiedział.

Innuici zamieszkujący regiony Morza Baffina między Grenlandią a Kanadą również donoszą o topnieniu lodu, mówiąc o wielkich pęknięciach w miejscach, gdzie dotąd utrzymywała się lita struktura. Dane satelitarne gromadzone przez 30 lat wskazują na zmniejszanie się rozmiarów arktycznego lodu, co znacznie zwiększyło się w ostatnich latach.

Źródło oryginalne: The Independent
Źródło polskie: Serwis NPN


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.