Lockdown Szanghaju mocno wpłynie na światową gospodarkę

Opublikowano: 19.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2054

Chiny mają problemy z opanowaniem najnowszej fali COVID-19, mimo że lockdown Szanghaju trwa już 3 tygodnie. Jak pisze na swoim portalu telewizja CNN, większość z 25 milionów mieszkańców została w tym czasie zamknięta w domach. Zdaniem amerykańskiej telewizji taka sytuacja wpłynie na 3 sposoby na światową gospodarkę.

Szanghaj – zauważa CNN – jest największym i najbardziej zamożnym miastem Chin, a jednocześnie jedną z największych metropolii na świecie. Razem z sąsiadującym miastem Kunshan, który już wcześniej objęto ograniczeniami, Szanghaj odgrywa ogromną rolę w światowej gospodarce. Jak dotąd nie ma widocznych znaków, że rząd Chiński zamierza wkrótce złagodzić restrykcje. Narastają wiec obawy, że przedłużanie lockdownu wywoła – pisze CNN – wstrząs na całym świecie.

Szanghaj nie jest jedynym miastem w Chinach objętym obostrzeniami. Ocenia się, że aż w 45 chińskich miastach obowiązuje całkowity lub częściowy lockdown. Obostrzenia dotyczą jednej czwartej populacji Chin i wpływają na 40 procent ich gospodarki. Jak informuje CNN, premier ChRL Li Keqiang ostrzegł po raz trzeci, że gwałtowny wzrost liczby zakażeń wpłynie na chińską gospodarkę.

Miasto wytwarza największy PKB spośród wszystkich chińskich metropolii, wynosi on w przeliczeniu 679 mld USD, znajduje się w nim też trzecia pod względem wielkości giełda papierów wartościowych na świecie licząc wartość firm na niej notowanych. Szanghaj zajmuje również piątą na świecie pozycję pod względem liczby miliarderów.

Dla firm, które planują wejść na chiński rynek, Szanghaj jest najbardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji. Według władz miasta – pisze CNN – ma koniec 2021 roku ponad 800 międzynarodowych korporacji miało w Szanghaju swoje zarządy regionalne lub krajowe. Spośród nich 121 należało do światowej pięćsetki firm o największej sprzedaży według listy publikowanej każdego roku przez magazyn „Fortune”. W mieście swoje biura mają między innymi Apple, Qualcomm, General Motors, Pepsico oraz Tyson Foods. W sumie 70 tysięcy zagranicznych firm ma tam biura z czego ponad 24 tysiące stanowią firmy japońskie.

Szanghajska giełda jest trzecią co do wielkości na świecie pod względem wartości notowanych na niej spółek. Ustępuje pod tym względem jedynie nowojorskiej i londyńskiej. Mimo że trwa lockdown Szanghaju, na giełdzie trwają notowania, jednak część banków i wielkich inwestorów musi apelować do pracowników o pozostawanie całą dobę w biurach, by zapewnić obsługę transakcji.

Na giełdzie szanghajskiej transakcje koncentrują się głównie, na wielkich państwowych przedsiębiorstwach, które odgrywają kluczową rolę dla chińskiej gospodarki, jak banki, firmy ubezpieczeniowe, czy firma paliwowa PetroChina.

Chociaż Szanghaj wytwarza tylko 3,8 procenta chińskiego PKB – pisze CNN – jego udział w przepływie towarów między Chinami a resztą świata wynosi aż 10 proc. Port szanghajski przeładowuje najwięcej kontenerów na świecie. W 2021 roku przeładowano tam 16,7 procent towarów transportowanego kontenerami w Chinach.

Największe miasto w Chinach odgrywa kluczową rolę dla transportu lotniczego. Dwa pobliskie lotniska obsłużyły w 2019 roku 122 miliony pasażerów. Jednak pandemia spowodowała konieczność zawieszenia wielu lotów.

Z powodu ostatniej fali zakażeń natomiast zakłócone zostały przeładunki statków. Chociaż porty pozostają czynne, znacząco zwiększyła się kolejka statków oczekujących na załadunek lub rozładunek. Jednym z powodów są ograniczenia w ruchu, samochodowym zakłócające możliwość transportu towarów ciężarówkami.

Obszar Wielkiego Szanghaju obejmujący kilka sąsiednich miast jest – pisze CNN – głównym ośrodkiem produkcji dla przemysłu samochodowego oraz wytwarzania półprzewodników. Oprócz Volkswagena, Forda i General Motors również Tesla posiada tam swoje zakłady. Dostarczyły one w marcu 2022 roku 65 tysięcy samochodów elektrycznych dla chińskich klientów. Firmy zagraniczne korzystają również z usług lokalnych projektantów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego ze względu na ich wiedzę i „świeże spojrzenie”.

Niestety, restrykcje związane z kolejną falą zakażeń zmusiły wiele firm do zawieszenia działalności w Szanghaju i Kunshan. Fabryki Volkswagena i Tesli nie pracują już od tygodni. Również oddziały w innych miastach, w których pojawił się COVID, zaprzestały produkcji. Produkcje wstrzymały też firmy z branży elektronicznej.

Zatem lockdown Szanghaju, wpłynie na światową gospodarkę, zaburzając globalne: łańcuchy dostaw, rynek finansowy oraz logistykę.

Autorstwo: Wojciech Ostrowski
Źródło: MagazynFakty.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.