Litwa umocni język państwowy

Opublikowano: 14.11.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 917

Sejm weźmie się za projekt Konstytucyjnej Ustawy o języku państwowym. Za głosowało 69 posłów na Sejm, jeden był przeciwko, a trzech się wstrzymało. Następnie projekt trafi do komitetów sejmowych.

Jedynym posłem, który głosował przeciwko był wiceprzewodniczący Sejmu Jarosław Narkiewicz z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, jego kolega partyjny Michał Mackiewicz wstrzymał się od głosu, reszty AWPL-owców na posiedzeniu nie było.

Wstrzymali się również Kamblevičius Vytautas i Komskis Kęstas, oba z partii “Porządek i Sprawiedliwość”.

Na posiedzeniu nie było żadnej osoby ze Związku Liberałów.

Za projektem zgodnie zagłosowała koalicja rządząca na spółkę z konserwatystami.

„Ustawa jest znaczącym krokiem do wzmocnienia pozycji państwowego języka litewskiego” – powiedział konserwatysta Valentinas Stundys.

Koledze partyjnemu wtórowała Vida Marija Čigriejienė, która była pewna, że nie znajdzie się „żadnego posła na Sejm, który zaprzeczy, że język litewski jest językiem państwowym”.

Konstytucyjna ustawa oznacza, że do jego przyjęcia potrzeba 71 głosów, a do zmiany konstytucyjnej ustawy potrzeba trzech piątych, czyli 85 głosów posłów na Sejm.

Projekt przewiduje, że imiona i nazwiska obywateli Litwy w oficjalnych dokumentach powinny być zapisywane literami z litewskiego alfabetu, z wyjątkami przewidzianymi w innych ustawach.

W projekcie podkreślono, że imiona i nazwiska są zapisywane w męskiej i żeńskiej formie, jeśli przewiduje to gramatyka języka litewskiego.
Obecnie w Sejmie są zarejestrowane dwa podobne projekty. Pierwszy zezwalający na oryginalny zapis nazwiska na głównej stronie, drugi – wewnątrz paszportu.

Pomimo tego projekt przewiduje, że we wszystkich oficjalnych dokumentach, na znakach drogowych będą używane oficjalne litewskie nazwy miejscowości. Nieoficjalne nazwy będzie można używać za pozwoleniem upoważnionej przez rząd instytucji.

I to jeszcze nie koniec. Nazwy subiektów prawnych zakładanych na Litwie będą tylko w języku litewskim. Napisy publiczne, wliczając nazwy subiektów handlowych i usługowych, też będą w języku litewskim.

Pozytywnie można ocenić wpis, że projekt nie wprowadza regulacji dotyczących kultywowania języka ojczystego oraz języków religijnych.

Autorstwo: BNS
Źródło: PL Delfi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.