Litwa na żądanie UE zniosła blokadę Kaliningradu

Opublikowano: 15.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1467

Zaledwie niecały miesiąc potrwała wprowadzona przez Litwę blokada tranzytu z głównego terytorium Rosji do obwodu kaliningradzkiego. Litewski rząd dostosował się tym samym do polecenia Komisji Europejskiej, która nakazała odblokowanie regionu. Zdaniem władz w Wilnie, zniesienie sankcji jest krokiem wstecz, ale muszą one brać pod uwagę oczekiwania swoich sojuszników.

Z dniem 17 czerwca Litwa wprowadziła ograniczenia dotyczące importu i eksportu towarów przez obwód kaliningradzki. Zablokowała w ten sposób możliwość tranzytu produktów do tego regionu poprzez swoje terytorium. Ponownie do rosyjskiej enklawy będą więc mogły być transportowane cement, alkohol, węgiel i różnego rodzaju produkty naftowe.

Litewski rząd twierdził wówczas, że poprzez blokadę obwodu kaliningradzkiego realizuje sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską. Szybko pojawiły się jednak doniesienia o kontaktach między Brukselą a Wilnem, mających na celu złagodzenie restrykcji wprowadzonych przez litewskie władze.

Ostatecznie Komisja Europejska opublikowała w środę swoje zalecenia dotyczące tranzytu do rosyjskiej enklawy. Uznała ona, że nałożony przez nią pakiet sankcji nie obejmuje transportu towarów z głównej części Rosji do obwodu kaliningradzkiego za pośrednictwem terytorium Litwy.

Centroprawicowy rząd Ingridy Šimonytė na polecenie Brukseli zniósł więc blokadę regionu. Przedstawiciele władz w Wilnie twierdzą, że uczyniły to z powodu konieczności brania pod uwagę opinii wyrażanych przez swoich sojuszników. Izolacja Litwy na arenie międzynarodowej byłaby bowiem „zwycięstwem Kremla”.

Sama szefowa rządu podziękowała unijnym instytucjom za prowadzenie konsultacji z przedstawicielami litewskich władz. Bruksela nie jest bowiem zobowiązana do słuchania opinii wyrażanych przez państwa członkowskie UE.

Na podstawie: Lrytas.lt, Interia.pl, 15min.lt
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Admin WM 15.07.2022 08:45

    „Krokiem wstecz” do czego? Do III wojny światowej?

  2. sga 15.07.2022 12:11

    krok wstecz od drang nach osten 🙂
    ale chyba musza troche poczekac jeszcze rosja jest za silna :)))

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.