Litwa jest mniej ważna

Opublikowano: 20.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1861

W centrum uwagi ponownie znajduje się prawie ukończony Nord Stream 2. Wiadomo, że 13 stycznia Senat USA nie uchwalił ustawy nakładającej sankcje na rosyjski gazociąg Nord Stream 2 sponsorowany przez republikańskiego senatora Teda Cruza. Wynik głosowania – 55 za i 44 przeciw ustawie, która wymagała 60 głosów, aby przeszła. Ci, którzy głosowali przeciwko jego ustawie powiedzieli, że grozi to złamaniem jedności w Waszyngtonie i Europie. Senatorzy stwierdzili również, że sankcje Cruza na Nord Stream 2 mogą zaszkodzić relacjom z Niemcami, co jest bardzo ważne dla polityki zagranicznej i gospodarki USA.

Czołowi ukraińscy urzędnicy, a także litewski rząd, poparli projekt ustawy Cruza argumentując, że Stany Zjednoczone powinny zrobić wszystko, co w ich mocy, aby powstrzymać projekt rurociągu.

Celem połączenia jest eksport gazu z Rosji bezpośrednio do Niemiec z pominięciem Ukrainy, przez którą Rosja od dziesięcioleci wysyła gaz do Europy. Pozbawiłoby to Ukrainę lukratywnych opłat tranzytowych i potencjalnie osłabiłoby jej walkę z rzekomą rosyjską agresją. Decyzja pozwoli na dokończenie budowy gazociągu do Europy bez nakładania kolejnych sankcji USA.

Wcześniej litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział, że porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream 2 było „błędem”. Interesujące jest to, że głosowanie odbyło się, gdy amerykańscy i europejscy urzędnicy prowadzili rozmowy na wysokim szczeblu ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami. Całkiem możliwe, że decyzja o gazociągu Nord Stream 2 była wynikiem tych negocjacji.

Fakt ten wywołał gniew i stał się wielkim politycznym rozczarowaniem litewskich urzędników, którzy postrzegają projekt jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Litwa, stawiająca się na pozycji głównego patrona Ukrainy w Europie, jest mylona z tą decyzją USA. Litwa promuje interesy USA i wspiera wszelkie amerykańskie inicjatywy, nawet ze szkodą dla własnych interesów. Tylko w tym miesiącu Litwa podjęła szereg kroków, aby udowodnić swoje zaangażowanie w politykę USA. Litwa odważyła się nawet rzucić wyzwanie Chinom, jednemu z głównych strategicznych konkurentów USA. Nadal wydaje miliony dolarów na zakupy wojskowe z USA, używając narracji o „zagrożeniu ze Wschodu”. W grudniu Litwa podpisała porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w celu poprawy interoperacyjności wojskowej.

Na dodatek litewski rząd zdecydował się przyspieszyć planowany zakup systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet (MLRS) w związku ze zwiększaniem obecności wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. Decyzja Wilna o zakupie amerykańskiego systemu Lockheed Martin w 2026 roku, zapadła dwa lata wcześniej niż planowano.

Kraj regularnie prowadzi również konsultacje polityczne z urzędnikami USA w celu skoordynowania dalszych działań. Ale Amerykanie z kolei nie zwracają uwagi na opinię Litwy i podejmują decyzje na swoją korzyść.

Rząd litewski powinien zyskać poparcie Litwinów i zwracać uwagę na ich potrzeby. Sprawa niezadowolenia w litewskim społeczeństwie narasta z każdym dniem. Na przykład 13 stycznia, w czasie obchodów dnia Obrońców Wolności słychać było głośne buczenie i okrzyki protestujących obywateli, którzy wzywali rząd (i parlament) do dymisji.

Oczywiste jest, że zagrożenie ze Wschodu jest mniej realne od zwolnień z powodu utraty zaufania w niedalekiej przyszłości.

Autor: adomasabromaitis
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. NORB 20.01.2022 12:36

    Litwa podobnie jak i Polska (polsko-języczny rząd) nadal nie widzi, albo nie chce zobaczyć że dla USA – nie jesteśmy partnerami. Jesteśmy zaledwie wasalami i to na podrzędnym poziomie. Oczywiście głaskają oni nas jak i Litwinów i poklepują po plecach, ale realnie nic za tym nie idzie. Dlatego i Litwa jak i Polska jak i inne słowiańskie kraje – powinny zacieśniać współpracę i rozwijać wspólne projekty gospodarczo-militarne i myśleć i działać blisko siebie a nie szukać sojuszy na drugim końcu świata.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.