Litwa coraz bardziej się wyludnia

Opublikowano: 13.07.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 543

Najnowsze dane statystyczne dotyczące emigracji z Litwy są zatrważające. Z kraju naszego sąsiada w pierwszym półroczu bieżącego roku wyjechało prawie 32 tysiące mieszkańców, czyli o blisko 10 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Litwini wyjeżdżając do Europy Zachodniej liczą przede wszystkim na wyższe wynagrodzenia.

Litewski departament statystyki poinformował, iż do końca czerwca tego roku kraj opuściło 31,731 osób, a większość z nich uczyniło to już w styczniu i lutym. Tym samym w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku z państwa naszych sąsiadów wyemigrowało o 10 tys. osób więcej, a główną motywacją Litwinów jest brak perspektyw w kraju i możliwość otrzymania wyższych wynagrodzeń w państwach Europy Zachodniej.

Tamtejsi eksperci uważają jednocześnie, że wzrost liczby imigrantów jest związany z ogłoszeniem tego faktu przez osoby, które wyjechały wcześniej, aby uniknąć obowiązku opłaty ubezpieczenia zdrowotnego. Poza tym spora część Litwinów wyjechała do Wielkiej Brytanii, aby zdążyć przed wyjściem tego kraju z Unii Europejskiej i tym samym przed ewentualnymi utrudnieniami w swobodzie wjazdu na Wyspy Brytyjskie.

Emigracja i ujemny przyrost naturalny spowodowały już, że populacja Litwy zmniejszyła się od 1990 do bieżącego roku z 3,7 miliona osób do niecałych 2,8 miliona. Tylko od 2001 r. liczba ludności na Litwie zmniejszyła się aż o 16,8 proc.

Na podstawie: lrytas.lt
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.