Listopad był czerwony

Opublikowano: 11.11.2017 | Kategorie: Historia, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 654

Polacy są ślepi na rzeczywistość od dawna. Powstanie II Rzeczypospolitej czyli jak się przyjęło powszechnie mówić odzyskanie niepodległości, w największym stopniu zawdzięczamy komunistom. Komunistom i socjalistom.

Komunistom rosyjskim, bo bez zwycięstwa bolszewików, bez wojny domowej w Rosji nie mogłaby powstać Polska. Demokratyczna Biała Rosja po rewolucji lutowej oferowała Polakom autonomię.

Bez komunistów niemieckich, bez rewolucji w Berlinie i Bawarii, choć nie udanych, Powstanie Wielkopolskie na pewno podzieliłoby losy Powstań Śląskich.

Bez polskich socjalistów i komunistów nie udałoby rozbroić i niedobitków armii zaborczych ustanowić administracji polskiej nie tylko na terenie Górnego i Cieszyńskiego Śląska, Małopolski ale, też w miastach i miasteczkach Kongresówki.

Zgoda polityków, była wymuszona strachem. To strach przez czerwoną falą spowodował wypuszczenie Piłsudskiego z niemieckiego więzienia. To strach przygnał do niego członków Rady Regencyjnej, dobrze wiedzących, że podróż socjalistycznym tramwajem była dla niego tylko krótką przejażdżką.

Piłsudski zresztą wsiadł do czerwonego tramwaju tylko dlatego, że żadnych innych nie było. Jedyną grupą polityczną, czynnie działającą na rzecz wyzwolenia Polaków byli socjaliści. Byli tak bardzo zdeterminowani, że specjalnie dla nich Marks zrobił wyjątek ze swojego internacjonalizmu, uznając Polaków za naród rewolucyjny i nieodzowny dla przyszłej Europy.

Wiele lat później część Polaków postanowiła zaprzeczyć tej tezie.

Wolną Polskę zawdzięczamy więc lewicy zagranicznej i polskiej. Na polityczne deklaracje zawarte w Małej Konstytucji i Konstytucji Marcowej duży wpływ mieli socjaliści zwłaszcza z PPSD Galicji i Śląska (Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego do 1897 Galicyjska Partia Socjaldemokratyczna) a także z pozostałych zaborów. Strach przed czerwonymi Radami Delegatów Robotniczych, przed widmem rewolucji które błąkało się po Europie sprawił, że postulaty socjaldemokratyczne trafiły do dokumentów ustanawiających wolną Polskę.

Prawa wyborcze kobiety, nie tylko socjalistki, wywalczyły sobie same.

Był największy zryw kobiet w historii Polski. W dodatku nie w obronie „czegoś”, a w walce o „coś”. O równe prawa, przynajmniej o prawa wyborcze. Jakikolwiek potem zrobiły z niego użytek.

Tyle na początku. Potem tradycyjnie było coraz gorzej. Kryzys ekonomiczny i polityczny zamach stanu byłych legionistów. Setki zabitych. Bereza i proces brzeski.

Przejęcie przez Sanację narodowej czy wręcz nacjonalistycznej retoryki endeków wyznaczyło koniec II RP. Znowu przyjęliśmy wariant węgierski. Nie po raz pierwszy i jak się okazuje nie po raz ostatni.

Ustanowienie przez Sanację na cześć Piłsudskiego, oraz własną, 11 listopada jako święta Państwowego było jedną z ostatnich desek ratowania wizerunku.

Teraz idąc w ślady Sanacji święto to, ma się stać bardziej narodowej, bardziej endeckie… bardziej…

I tak Roman Dmowski, relikt XIX wieku stać się ma symbolem odrodzenia w wieku XXI. To ponowne odrodzenie, wydaje mi się warte co najwyżej 4000. Oczywiście jeśli zgodnie z ustawą, ktoś zgodzi się donosić.

Autorstwo: Adam Jaskow
Źródło: ObserwatorPolityczny.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
robi1906
Użytkownik

Lenin i Piłsudski co ich łączy?.
Polska istniała już przed Piłsudskim,
więc,
kto i dlaczego zrobił go naczelnikiem państwa?.
Sprawdzajcie.

sync
Użytkownik

To proste :)
7 października Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski, dlatego też 11 listopada obchodzimy święto przekazania władzy zwierzchniej nad armią na ręce masona Piłsudskiego.

Wujek Polonii
Użytkownik
Wujek Polonii

“To strach przez czerwoną falą spowodował wypuszczenie Piłsudskiego z niemieckiego więzienia.”
A wcześniej ze strachu wysłali Lenina? Trockiego i jego bandę też ze strachu wysłano do Rosji?

pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

Tuz z Talii

MB
Użytkownik
MB

Dmowski prawie sto lat temu trafniej opisywał czasy nam współczesne, niż autor tych dyrdymałów opisuje czasy Dmowskiego…
“relikt XIX wieku”… Cóż, trudno nawet komentować taką mieszankę arogancji, bezczelności i głupoty.

8pasanger
Użytkownik

Pańska Polska w ciągłej budowie.Polecam artykuł Krzysztofa Wołodźki. Pańska Polska ciągle odmawiała polskości a to pańszyźnianym chłopom a to Żydom choćby byli wybitnymi polskimi poetami czy pisarzami.Zdrada Piłsudskiego na tym właśnie polegała, że zdradził ideały lewicy i zblatował się ze szlachciurami i endekami zamykając PPS-owców i PSL-lowców w więzieniach i Berezie.
Poczytajcie mowę obrończą Witosa. Posłuchajcie rozsądnego głosu anarchisty: https://www.youtube.com/watch?v=4_gSkbkprI4

robi1906
Użytkownik

8pasanger
dobry link,
chwała temu młodemu człowiekowi, co tym pasożytom powiedział prawdę w oczy, tylko moim zdaniem za mało jej powiedział, bo mu te kutafony dziennikarskie nie pozwoliły.

Ale w odniesieniu do żydów, to się mylisz,
Kazimierz Gwałciciel zwany przez Niemców i żydów “Wielkim”,
nadał prawa “narodowi” żydowskiemu większe niż miała większośc polskiego społeczeństwa,
polskiego chłopa przypisał do ziemi,
co było zaczynem tej potwornej pańszczyzny,
a żydom przypisał prawa tylko ustępujące rycerstwu czyli póżniejszej szlachcie.

jarek
Użytkownik
jarek

A co tam komuniści podziękujmy Wielkiemu Narodowi Niemieckiemu za to że rozpoczeli pierwszą wojnę światową dzięki temu odrodziła się Polska. W ten sposób do każdego zdarzenia dopasuje sobie co będę chciał.@Pan Odkrywca ma rację taka była sytuacja i potrzeba w tym momencie. “Dzięki komunistą” – marzenia czerwonoarmisty.

jarek
Użytkownik
jarek

Teraz zauważyłem że coś jest nie tak z datami – artykuł dzisiejsza data komentarze z zeszłego roku?

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

A historia i tak się śmieje nawet z najtęższych łbów, bo jest o wiele bardziej skomplikowana, zagmatwana, zakłamana (zakłamywana) niż wszystkie książki razem wzięte. Żyję prawie pół wieku i chyba największą mądrością jaką słyszałem od prawdziwego mędrca (nie pamiętam nazwiska) było: “nie wiem”.