Lista firm kolaborujących z izraelskim reżimem w Palestynie

Opublikowano: 13.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1768

Rada Praw Człowieka ONZ opublikowała w Genewie listę 112 przedsiębiorstw, które prowadzą interesy z nielegalnymi koloniami żydowskimi na palestyńskich ziemiach okupowanych. „Wiem, że ten temat budzi kontrowersje, lecz wszystko w tym dokumencie opiera się na faktach” – powiedziała Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka. Okazuje się, że na izraelskim bezprawiu i palestyńskiej tragedii zarabia wielu ludzi, w tym znane spółki i koncerny.

Opublikowana wczoraj lista jest skutkiem rezolucji Rady Praw Człowieka ONZ z 2016 r., która wymagała „bazy danych wszystkich przedsiębiorstw zaangażowanych w działalność związaną z nielegalnymi koloniami na palestyńskich terytoriach okupowanych”. Komunikat precyzuje, że „lista nie stanowi części żadnego procesu prawnego lub para-prawnego”, gdyż Izrael obawia się, że stanie się ona podstawą do bojkotu firm w niej wymienionych.

Wśród nich są pierwszoplanowe spółki, jak Airbnb, Alstom, Booking.com, Puma, Altice Europe, Volvo, Caterpillar, czy Motorola Solutions. 94 firmy z tej listy mają siedziby w Izraelu, a 18 pozostałych mieści się w sześciu różnych krajach. Ogółem, inspektorzy ONZ sprawdzili ponad 300 przedsiębiorstw, z czego na liście zostało 112: każde z nich łamie postanowienia rezolucji ONZ prowadząc zakazaną działalność wspólnie z okupantami.

Palestyńczycy bardzo ucieszyli się z publikacji listy, wielokrotnie opóźnianej: „Publikacja listy przedsiębiorstw operujących w koloniach jest zwycięstwem prawa międzynarodowego i naszych wysiłków dyplomatycznych, by wysuszyć źródła systemu kolonialnego wcielonego przez nielegalne kolonie na okupowanej ziemi palestyńskiej.” Natomiast zdaniem rządu Izraela lista jest „bezwstydnym poddaniem się krajom i organizacjom międzynarodowym wrogim Izraelowi”. Państwo żydowskie nie ma zamiaru wstrzymywać zaboru Palestyny, ni rezygnować z polityki apartheidu.

Zdaniem międzynarodowej organizacji obrony praw człowieka Human Rights Watch, publikacja listy „powinna być ostrzeżeniem dla wszystkich przedsiębiorstw: robienie interesów z nielegalnymi koloniami sprowadza się do pomocy w zbrodniach wojennych”.

Listę kolaborujących z Izraelem firm w formacie DOCX można pobrać TUTAJ.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.