List 105 Żydów: Nie będziemy fetować narodzin Izraela

Opublikowano: 08.05.2008 | Kategorie: Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 768

W 2008 roku minęło 60 lat istnienia Izraela. Po światowej prasie zaczął krążyć niezwykły list otwarty 100 żydowskich osobistości z brytyjskiego świata kultury i nauki opublikowany tydzień temu w “The Guardian” (lista sygnatariuszy na witrynie gazety) pt. “Nie będziemy fetować narodzin Izraela”.

Treść listu:

“Niektóre organizacje żydowskie będą świętować w maju 60 rocznicę powstania Państwa Izrael. To zrozumiałe w kontekście wieków prześladowań i ich kulminacji w postaci Holokaustu. Mimo to, jesteśmy Żydami, którzy nie będą obchodzić tej rocznicy.

Nadszedł już czas uznania losu Innego, ceny, którą zapłacił inny naród z powodu antysemityzmu i ludobójczej polityki Hitlera. Jak podkreślił Edward Said[1] Nakba[2] pozostaje w oczach Palestyńczyków tym, czym Holokaust jest dla Żydów.

W kwietniu 1948 roku wszedł w życie „Plan Dalet”. To był miesiąc okrutnej masakry w Deir Yassin i moździerzowego ataku przeciwko palestyńskim cywilom na targu w Hajfie.

Ów plan polegał na zniszczeniu palestyńskich wsi i wyrzuceniu arabskiej ludności poza granice izraelskiego państwa. Nie, my tego nie będziemy świętować!

W lipcu 1948 roku 70000 Palestyńczyków zostało wygnanych ze swoich domów w Lod i Ramle, w największe letnie upały, bez wody i żywności. Setki z nich straciło życie. To wydarzenie jest znane pod nazwą Marszu Śmierci. Więc nie, nie mamy żadnego powodu, żeby się cieszyć!

Co najmniej 750000 Palestyńczyków stało się uchodźcami. Ponad 400 miejscowości zostało startych z mapy. I to nie był koniec czystki etnicznej. Tysiące Palestyńczyków (obywateli Izraela) zostało wyrzuconych z Galilei w 1956. Później wiele tysięcy Palestyńczyków zostało wyrzuconych z Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy.

Według prawa międzynarodowego i według rezolucji 194 Narodów Zjednoczonych ci uchodźcy wojenni mają prawo wrócić do swoich domów lub otrzymać rekompensatę. Izrael nigdy tego prawa nie uznał. Więc nie, nie będziemy świętować.

Nie możemy obchodzić rocznicy państwa zrodzonego z terroryzmu, masakr i zaboru ziemi innego narodu.

Nie jesteśmy w stanie celebrować rocznicy państwa, które dziś jeszcze praktykuje czystki etniczne, gwałci prawo międzynarodowe, nakłada monstrualne kary zbiorowe na cywilną ludność Strefy Gazy i ciągle odmawia Palestyńczykom ich podstawowych praw ludzkich i aspiracji narodowych.

Zaczniemy świętować, kiedy Arabowie i Żydzi będą żyć jako ludzie równi, na pokojowym Bliskim Wschodzie.”

Tłumaczenie: Jerzy Szygiel (copyleft)
Źródło oryginalne: “The Guardian”
Źródło polskie: Centrum Niezależnych Mediów – Polska

PRZYPISY

1. Edward Said (1935 – 2003) – jeden z największych intelektualistów palestyńskich, długoletni profesor komparatystyki kulturowej Uniwersytetu Columbia w Stanach Zjednoczonych.

2. Nakba („kataklizm” po arabsku) – palestyńska nazwa ogółu masakr dokonanych przez Żydów, wygnania i utraty kraju w 1948 roku.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Komzar 08.05.2008 06:17

    Mam nadzieje, że ten list zrobi wrażenie na kilku nieuświadomionych czym tak naprawdę jest obecni Izrael.

  2. Robert 08.05.2008 19:32

    Bogu dziękuję i tym Żydom, którzy to napisali. Już myślałem, że wszyscy Żydzi są bez serca. Dziękuję Wam bracia Żydzi, bo życie ma wtedy sens kiedy jest miejsce dla wszystkich nas.

  3. soawa 16.05.2008 13:13

    Jesteście światłem żydowskiego mroku!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.