Lima stolicą transformacji energetycznej

Opublikowano: 24.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 950

Prawodawcy miasta w Limie w Peru jednogłośnie przyjęli w poniedziałek wniosek wzywający do zawarcia traktatu o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych, proponującego globalny mechanizm zwalczający emisje gazów cieplarnianych, które napędzają kryzys klimatyczny. „Ten wniosek jest mile widzianym impulsem do pozytywnych zmian w Peru i regionie w kierunku sprawiedliwej transformacji energetycznej” – skomentował jeden z radnych.

Radni Limy zagłosowali 39 do 0 za FFNPT (Fossil fuel non-proliferation Treat), co uczyniło miasto pierwszą stolicą Ameryki Łacińskiej, która zatwierdziła proponowany traktat. Carlo André Ángeles Manturano, członek rady miasta Lima, który przedstawił wniosek, powiedział , że radni pokazali ich „zaangażowanie w dalsze promowanie niezbędnych działań na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym w celu zwalczania zmian klimatycznych”.

Radny dodał – „Kiedy jako społeczeństwo stawiamy czoła kryzysowi klimatycznemu, brak zdecydowanych zobowiązań do działania ze strony naszych władz i rządów jest tym, co coraz bardziej zbliża nas do nieodwracalnych szkód. Dlatego konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań w sprawie jednego z naszych głównych zagrożeń, czyli rozprzestrzeniania się paliw kopalnych i przemysłu, który ma wytworzyć 110% więcej emisji niż przewidywano. „Dlatego”, dodał Ángeles, „w imieniu rządu metropolitalnego Limy przedstawiłem wniosek o przyłączenie się do tej krucjaty i wezwałem do nierozprzestrzeniania paliw kopalnych w mieście Lima oraz zwróciłem się do peruwiańskiego rządu krajowego o zatwierdzenie Traktatu o Paliwach Kopalnych”.

Uruchomiony w 2020 roku i wspierany przez setki grup, tysiące naukowców i ludzi na całym świecie, od młodzieży po dziadków , FFNTP opiera się na trzech filarach: zapobieganie rozprzestrzenianiu się węgla, ropy i gazu poprzez zakończenie wszelkich nowych poszukiwań i wydobycia; stopniowe wycofywanie istniejącej produkcji paliw kopalnych zgodnie z globalnym celem klimatycznym porozumienia paryskiego 1,5°C; oraz szybkie śledzenie rzeczywistych rozwiązań i sprawiedliwa zmiana dla każdego pracownika, społeczności i kraju.

Wiele miast i samorządów lokalnych poparło FFNTP, w tym Londyn, Paryż, Los Angeles, Sydney oraz Toronto. W zeszłym miesiącu Watykan stał się pierwszym państwem na świecie, który poparł traktat.

Autorstwo: JAM
Źródło: Trybuna.info

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Jack Ravenno 24.08.2022 13:26

    Jeśli nie mają wysoce sprawnego termojądrowego generatora ciepła i prądu to życzę lekkiego upadku, ponieważ ogólnie życzliwy jestem. Ekstremalną głupotę powinno się jednak publicznie piętnować

  2. nazizm to ideologia lewicowa 24.08.2022 15:44

    Ekokomunizm uwodzi kolejnych przywodcow. Koniecznie chca przejsc do historii jako ci, ktorzy zrujnowali swoje kraje. W podrecznikach beda porownywani do Hitlera, Stalina, czy Mao.
    A komunizm jak to komunizm zabiera sie zawsze za problem od d.upy strony. Zamiast najpierw skupic wysilki na opracowaniu wydajnej technologii pozyskiwania energii niezaleznej od paliw kopalnych, to zakazuja tychze. Efekt latwy do przewidzenia. Szkoda tylko, ze to na nasze plecy spadnie odbudowa systemu zniszczonego przez chore wizje rzadzacych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.