Lider AfD nie wystąpi na wrocławskiej uczelni

Opublikowano: 15.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 276

Współprzewodniczący niemieckiej skrajnej prawicy nie wygłosi wykładu na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Przeciwko wystąpieniu Jörga Meuthena protestowała m.in. Partia Razem.

Jeden z dwóch liderów (obok Alexandra Gaulanda) Alternatywy dla Niemiec miał 18 grudnia wygłosić wykład na Wyższej Szkole Bankowej. Według wrocławskiej „Gazety Wyborczej” został zaproszony przez posła Jacka Wilka (wszedł do Sejmu z list Kukiz’15, na początku listopada przystąpił do partii Wolność Janusza Korwina-Mikkego) i Michała Marusika z Kongresu Nowej Prawicy. Organizatorem wydarzenia były również Kluby Opcji na Prawo. Protest przeciwko wystąpieniu polityka organizował wrocławski okręg Partii Razem, którego aktywiści zachęcali do zasypywania uczelni mailami z apelem o jego odwołanie. Socjaldemokratyczni działacze przypominali, iż w Alternatywie dla Niemiec nie brakuje nostalgików po III Rzeszy i gloryfikatorów Wehrmachtu.

Działania przyniosły skutek – wczoraj uczelnia powiadomiła, że wykład się nie odbędzie. “Spotkanie z prof. Jörgem Meuthenem zostało przedstawione w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu jako wykład ekonomiczny, na którego przeprowadzenie pierwotnie wyraziliśmy zgodę. Jednakże działalność polityczna Pana Jörga Meuthena sprawia, iż mamy uzasadnione obawy, że spotkanie uniemożliwi nam realizowanie ustawowej misji przypisanej uczelni wyższej” – czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisali się kanclerz Wyższej Szkoły Bankowej dr Marek Natalli i jej rektor prof. Stefan Forlicz. Podkreślił on również, że uczelnia zachowuje polityczną neutralność i nie organizuje w swoich murach wydarzeń, które przeczą tej zasadzie. Uczelnia tłumaczy, że początkowo zamierzała udostępnić salę na wykład Meuthena, bo spodziewała się, że będzie to wydarzenie naukowe (niemiecki polityk jest profesorem ekonomii).

Jak komentują oburzeni organizatorzy, nie tylko Wyższa Szkoła Bankowa postanowiła ostatecznie nie wpuszczać Jörga Meuthena. Użyczenia sali odmówił także Uniwersytet Ekonomiczny. Wrocławska „Gazeta Wyborcza” starała się dowiedzieć, czy przyjazd Meuthena to zapowiedź jakichś form współpracy między polską i niemiecką prawicą (jakkolwiek kuriozalnie by to, ze względu na historię i retorykę obu stron, nie brzmiało). “Prof. Meuthen jedzie do Polski na rozpoznanie. W 2019 r., po następnych wyborach do europarlamentu, chcemy budować wspólną frakcję partii konserwatywnych, ale nie skrajnie prawicowych ugrupowań. Liczymy na polskie wsparcie” – powiedział „Gazecie Wyborczej” niewymieniony z nazwiska polityk AfD. Z uznaniem wyraził się również o działaniach PiS przeciwko przyjazdom uchodźców i migrantów do Polski.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu

UZUPEŁNIENIE INFORMACJI

Portal Autonom.pl informuje, że ostatecznie spotkanie odbędzie się we Wrocławiu 18 grudnia o godzinie 18.00 w Sali Witrażowej w Starej Giełdzie na Placu Solnym 16.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Autorytaryzm kontra totalitaryzm. Jeden ….