Liczba imigrantów stale się zwiększa
W ubiegłym roku blisko 316,1 tysiąca obcokrajowców posiadało ważne zezwolenia na pobyt w Polsce, a to oznacza bardzo duży wzrost w stosunku do 2016 roku, kiedy pozwolenia takie posiadało blisko 242,3 tysięcy cudzoziemców. Jak można było się spodziewać, wciąż przodują wśród nich Ukraińcy, ale powoli zwiększa się liczba imigrantów z państw zachodnich. Najwięcej z obcokrajowców osiedla się w województwie mazowieckim, natomiast najmniej w świętokrzyskim.
Najnowsze dane przedstawione przez Urząd do Spraw Cudzoziemców wskazują na prawdziwą imigracyjną falę zalewającą nasz kraju. Tym samym w całym zeszłym roku w naszym kraju zasiedliło się 316,1 tys. cudzoziemców, co przy 242,3 tys. przed dwoma laty oznacza znaczący wzrost. Zawdzięczamy go głównie obywatelom Ukrainy, ponieważ w 2016 roku zamieszkało ich w Polsce 90,6 tys., a w ubiegłym roku liczba ta wyniosła już blisko 140,4 tys.
Kierunki z jakich do Polski przybywają obcokrajowcy są przy tym coraz bardziej zaskakujące. Okazuje się bowiem, że to Niemcy są nacją najczęściej osiedlającą się nad Wisłą poza Ukraińcami. W ubiegłym roku w naszym kraju zamieszkało blisko 22,1 tys. osób tej narodowości. Na trzecim miejscu znaleźli się Białorusini (14,4 tys.), na czwartym Wietnamczycy (11,0 tys.), zaś na dalszych miejscach znaleźli się Rosjanie (10,9 tys.), Chińczycy (8,5 tys.), Włosi (7,9 tys.), mieszkańcy Indii (6,7 tys.), Francuzi (5,8 tys.) oraz Brytyjczycy (5,6 tys.).
Nie zaskakują z kolei regiony, w których najczęściej zamieszkują obcokrajowcy. Blisko 101,2 tys. z nich w ubiegłym roku wybrało województwo mazowieckie, czyli po prostu postanowiło osiedlić się w Warszawie, natomiast na kolejnych miejscach znalazły się województwa małopolskie, dolnośląskie i wielkopolskie. Najmniej imigrantów przybyło z kolei do województwa świętokrzyskiego, ponieważ wybrało je zaledwie 3,9 tys. obcokrajowców.
Tymczasem Straż Graniczna w Legnicy zakończyła śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej grupy przestępczej, która zajmowała się legalizowaniem pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju. Jej członkowie zajmowali się głównie aranżowaniem fikcyjnych małżeństw z Polkami, fałszowaniem dokumentacji dotyczącej zatrudnienia, a także tworzeniem spółek zgłaszających zapotrzebowanie na imigrantów głównie z Bliskiego Wschodu.
Funkcjonariusze Straży Granicznej mieli prowadzić wielowątkowe śledztwo przez kilka miesięcy, a jego nadzorem zajmowała się legnicka Prokuratura Rejonowa. Ogółem w sprawie oskarżonych zostało 15 osób, w tym organizatorów całego przedsięwzięcia, przy czym wobec 6 z nich prokuratura wnioskowała do sądu o wydanie wyroków skazujących bez przeprowadzenia rozprawy. Tym samym otrzymają one najprawdopodobniej wyroki więzienia w zawieszeniu, dozór kuratora oraz stracą korzyści uzyskane w wyniku przestępstwa.
Grupa zajmowała się legalizowaniem pobytu cudzoziemców w Polsce, przede wszystkim aranżując fikcyjne małżeństwa z Polkami, fałszując dokumentację dotyczącą zatrudnienia, zatrudniając lub pełniąc funkcję zarządcze w fikcyjnie działających spółkach prawa handlowego, dzięki czemu możliwe było ściąganie do naszego kraju imigrantów. Ponadto przestępcy wyłudzali poświadczenie nieprawdy w dokumentacji lekarskiej oraz posiadali środki odurzające.
Tym samym na podstawie nieprawdziwych dokumentów grupa mogła ściągać do Polski obcokrajowców, którzy według Straży Granicznej mieli pochodzić głównie z Albanii, Egiptu, Palestyny oraz Turcji.
Zdjęcie: Bieszczadzki OSG – PSG Ustrzyki Górne
Na podstawie: PortalSamorzadowy.pl, StrazGraniczna.pl
Źródło: Autonom.pl [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net