Libia przekłada wybory prezydenckie

Opublikowano: 23.12.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1140

W piątek Libijczycy mieli stawić się przy urnach wyborczych, by wybrać nowego prezydenta. Tak się jednak nie stanie, bo wybory przesunięto na kolejny miesiąc.

Wczoraj Libijska Najwyższa Krajowa Komisja Wyborcza (HNEC) ogłosiła przeniesienie daty wyborów, które miały odbyć się 24 grudnia, na styczeń. „W porozumieniu z Izbą Reprezentantów Komisja proponuje przesunięcie pierwszej tury głosowania w wyborach na 24 stycznia 2022” – ogłosiło HNEC. Libijskie władze wskazują również, że niezbędne było zdyskwalifikowanie niektórych kandydatów na prezydenta, ponieważ ich kandydatury nie spełniały warunków.

Tego samego dnia na ulice Trypolisu wysłane zostały wysłane służby bezpieczeństwa. Stojące na ulicach wojsko i przesunięta data wyborów nie napawa Libijczyków optymizmem. Względnym spokojem cieszą się mniej więcej od zawieszenia broni w październiku 2020 roku, po trwającej od 2014 roku wojnie domowej.
Oby wojna nie wróciła

Pytani przez portal AfricaNews.com Libijczycy wyrażają nadzieję, że wojna nie wróci i rozczarowanie, że będą musieli czekać na wybory. „Wszyscy czekali na te wybory, żeby uratować Libię, chcemy prezydenta wybranego przez lud, który będzie zarządzał Libią, który będzie uznany przez wszystkie państwa na świecie, żeby wyciągnąć nas z tego kryzysu” – mówi Nabil Al-Sharif Tarish, właściciel sklepu warzywnego w Trypolisie.

Wybory zostały uzgodnione w ramach wynegocjowanego przez ONZ zawieszenia broni pomiędzy dwoma, równoległymi rządzami Libii. Jednak kontrowersje wokół kandydatów nie ustają – ONZowski wysłannik, Jan Kubis, został zmuszony kilka tygodni temu do rezygnacji z powodu oskarżeń o korupcję. W wyborach miał również startować syn wieloletniego przywódcy Libii, Muammara Gadaffiego – Saif Gadaffi

Autorstwo: Antonina Steffen
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.