Libańczycy oskarżają banki o przetrzymywanie pieniędzy

Opublikowano: 05.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1909

Sądy w Libanie odnotowują w ostatnich tygodniach zwiększoną liczbę pozwów, które skierowane są przeciwko tamtejszemu sektorowi bankowemu. Libańczycy uważają, że banki bezprawnie przetrzymują ich pieniądze i nie chcą ich wypłacić, dlatego coraz częściej dochodzi też do protestów polegających na zajmowaniu ich lokalnych oddziałów.

Niemal wszystkie libańskie sądy karne odnotowały zwiększenie się liczby pozwów, a jest to widoczne zwłaszcza w gubernatorstwie Bejrutu. Większość z nich stanowią te dotyczące przetrzymywania pieniędzy przez miejscowe banki. Libańczycy uważają bowiem, że właśnie poprzez wymiar sprawiedliwości wiedzie najkrótsza ścieżka do odzyskania przez nich oszczędności.

Takie przekonanie umacniają zresztą wyroki samych sądów, ponieważ spora część z nich uznaje za zasadne roszczenia powodów występujących w postępowaniu cywilnym. W dwóch najgłośniejszych przypadkach sędziowie nie tylko nakazali bankom zwrócić kwoty sięgające setek tysięcy euro, lecz dodatkowo nałożyli na nie kary pieniężne za każdy dzień opóźnienia w wypłaceniu funduszy.

Same banki próbują odwoływać się od tych decyzji. Argumentują one, że pozywające je osoby są namawiane do takich postępowań przez prawników, którzy zdają sobie doskonale sprawę, iż nagłe wypłacenie wszystkich pieniędzy skutkowałoby kryzysem całego sektora bankowego i utratą przez niego płynności finansowej.

Ponadto Libańczycy w wielu miastach zorganizowali już specjalne protesty, polegające na okupowaniu oddziałów banków, które zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń dotyczących możliwości wpłacania pieniędzy. Demonstranci zajmują więc placówki, zapowiadając, że nie opuszczą ich dopóki nie zostaną im wypłacone wszystkie pieniądze zgodnie z ich żądaniami.

Banki w Libanie wprowadziły obostrzenia w związku z pogłębiającym się kryzysem politycznym i gospodarczym. Ograniczenie wypłat pieniędzy z banków ma więc na celu ochronę swoich depozytów. Sami Libańczycy zwracają uwagę na fakt, że tamtejszy sektor bankowy sam jest także skorumpowany i nieefektywny.

Na podstawie: Aawsat.com, Voanews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.