Totalitarna ustawa, konstytucja i kary administracyjne

Opublikowano: 01.06.2023 | Kategorie: Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1643

Przeciwko podpisanej wczoraj przez Andrzeja Dudę ustawie o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022 wysuwa się zarzut, iż narusza ona „Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej”, ponieważ zgodnie z tą ostatnią wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują sądy (Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe – sąd wyjątkowy może być ustanowiony tylko na czas wojny), zaś komisja orzeka środki będące w istocie środkami karnymi – takie, jak zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat, który wg Rzecznika Praw Obywatelskich „odpowiada środkowi karnemu w postaci zakazu zajmowania określonego stanowiska przewidzianemu przez art. 39 pkt 2 Kodeksu karnego, ewentualnie środkowi karnemu przewidującemu zakaz zajmowania stanowiska w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego (art. 39 pkt 2aa k.k.)”.

Moim zdaniem jest to zarzut całkowicie słuszny – chciałbym jednak zauważyć, że zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi już od 2004 r. może być orzekany (obok innych kar, takich jak np. kary pieniężne) przez komisje orzekające w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, które z pewnością sądami nie są, a ich członkowie są powoływani i odwoływani w większości przypadków przez premiera.

Istnieje też wiele przypadków, kiedy rozmaite organy administracji publicznej mogą nakładać kary administracyjne, najczęściej o charakterze kar pieniężnych. Takie kary mogą nakładać m.in. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisja Nadzoru Finansowego, urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Pracy, sanepidu, inspekcji handlowej czy inspektoratów ochrony środowiska.

I jakoś nie słyszałem, by było to szeroko kwestionowane jako niekonstytucyjne. Ogólny konsensus wszystkich sił politycznych jest taki, że urzędnicy mogą nakładać kary – również takie, jakie ma nakładać komisja do spraw badania wpływów rosyjskich – i nie stanowi to naruszenia konstytucyjnego monopolu sądów w zakresie wymiaru sprawiedliwości.

Dlaczego więc podniesiono to w przypadku ustawy o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich?

Przypuszczam, że dlatego, że kary wymierzane przez tę komisję mają uderzać w polityków, a nie w zwykłych ludzi.

W przypadku zwykłych ludzi, jak się okazuje, Konstytucja może być w tym zakresie łamana i nie wzbudza to specjalnych protestów.

Może jednak, skoro już zwrócono uwagę na niekonstytucyjność wymierzania kar przez organ administracyjny za działanie pod wpływem rosyjskim, zwrócono by też tę uwagę na fakt, że wymierzanie kar przez organy administracyjne w innych przypadkach jest tak samo wątpliwe konstytucyjnie?

Autorstwo: Jacek Sierpiński
Źródło: Sierp.Libertarianizm.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. LichoNiespi 01.06.2023 12:52

    No to teraz po tej tzw psychopaty dlugopisa Lex Tusk brakuje jeszcze azeby znowu otworzyc oboz w Oswiecim-Brzezinka.

  2. LichoNiespi 01.06.2023 12:53

    Trzeba byc chorym na umysle lub polskim prezydentem…to jest jedno i to samo.

  3. Stary Kulas 02.06.2023 11:31

    Bardzo proszę o nie powielanie stworzonej przez PiS nazwy, mającej zamaskować prawdziwy cel tej ustawy!
    Ta ustawa umożliwia dobranie się do każdego mieszkańca Polski (nawet nie musi być obywatelem) a nie “Tuska” czy PO.

  4. flipper 02.06.2023 23:12

    No i nie zapominajmy o smoleńsku: “komisja do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022” może orzec ze ruscy karygodnie naruszyli bezpieczeństwo, a to kolejna szpila do wywołania konfliktu, a najlepiej żeby zabrać ze sobą na ruskich cale nato. Kaczka dalej pluje nienawiścią i żądzą zemsty z brata.

  5. criswhite 03.06.2023 00:53

    Ustawa ta uderza nie tylko w polityków, ale może uderzać też w wielu ludzi, bo tak zwane wpływy nie są jednoznacznie zdefiniowane. Wybrani politycy przez polityków będą sądzić innych polityków i innych ludzi, przy czym z prawdziwym sądem nie będzie to miało nic wspólnego. Ustawa wygląda jak narzędzie polityczne do “polowania na przeciwników politycznych” . Takie “wynalazek” powstał tylko w Polsce – podobnej komisji nie ma nigdzie na świecie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.