„Lex Deweloper” wchodzi w życie

Opublikowano: 03.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 709

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę mieszkaniową, określaną przez jej krytyków mianem „Lex Deweloper”. Dzięki niej budynki mieszkalne będą mogły być budowane na terenach, które nie były do tego przeznaczone według planów zagospodarowania przestrzennego, co według rządowego kolegium służb specjalnych może prowadzić do nowych przypadków korupcji i samowoli deweloperów już teraz posiadających znaczne prawa.

Nadzorujący specustawę wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń twierdzi, że dzięki nowemu prawu możliwe będzie wybudowanie nowych mieszkań, a więc zrealizowanie oczekiwań społecznych. Jego zdaniem w Polsce brakuje obecnie blisko trzech milionów mieszkań, zaś ustawa pozwoli na ich szybszą budowę, nie wspominając o zwiększeniu liczby budynków. Soboń odpiera przy tym zarzuty, iż zmiany unieważnią plany miejscowe, które mają pokrywać Polskę jedynie w 16 procentach.

Krytycy specustawy uważają ją jednak za wspomniane „Lex Deweloper”, ponieważ ma ona działać głównie w interesie deweloperów, stąd otwiera ona chociażby drogę dla budowy kolejnych kontrowersyjnych projektów pokroju zamku w środku Puszczy Noteckiej. Nowe prawo pozwala bowiem na zmianę planów zagospodarowania przestrzennego, a więc umożliwia budowę mieszkań na terenach do tego nieprzeznaczonych. Owe plany będą mogły bowiem zostać zmienione przez radnych samorządu.

To z kolei nie podoba się Kolegium ds. Służb Specjalnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, które wydało miażdżącą opinię w tej sprawie. Zdaniem jego przedstawicieli, specustawa znacznie skraca proces inwestycyjny i tym samym daje ogromną swobodę deweloperom, którzy już teraz realizują swoje inwestycje wbrew elementarnemu ładowi przestrzennemu. Możliwość zmiany planów zagospodarowania przestrzennego przez radnych może z kolei spowodować, że będą oni podejmować swoje decyzje pod wpływem „czynników pozaprawnych”, czyli po prostu korupcji.

Obchodzenie dotychczasowego ładu przestrzennego ma być przy tym nieuzasadnione, ponieważ już w tej chwili w każdej gminie istnieją plany, które zabezpieczają w sumie grunty pod budowę aż sześćdziesięciu milionów mieszkań.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. polach 03.08.2018 10:53

  “ponieważ już w tej chwili w każdej gminie istnieją plany, które zabezpieczają w sumie grunty pod budowę aż sześćdziesięciu milionów mieszkań.”

  To ciekawe dla kogo zabezpieczają 60 mln mieszkań???jak jest nas teraz około 30 mln tylko i większość ma gdzie mieszkać i raczej nas ubywa niż przybywa.Ciekawe kto w nich zamieszka, imigranci?

 2. Marius 03.08.2018 12:59

  otóż nikt juz nie ma wątpliwości, że nasz rząd jest marionetką w rekach kondominium rosyjsko-niemieckiego pod żydowskim zarządem powierniczym

  60milionów – akurat dla całej ludności z Ukrainy i innych plemion wschodnioeuropejskich. Polska jest inhibitorem, który za nasze pieniądze za darmo ma kształcić nowy napływ ludności do zachodniej europy. W Polsce też te osoby dzieki przyznanym wsparcią dla pracodawców przy zatrudnianiu obockrajowca, te osoby zdobywają doświadczenie, wiec po raz kolejny i w tym przypadku niemcy nie muszą wydawać z nic na wyprodukowania dla nich pracownika

 3. donkey 03.08.2018 13:57

  Prezydent koleś.
  On trzyma z byłym AWS-em więc jak coś dobrego mogło by wyjść spod jego ręki?

  Panowie o jakie 60 mln wam chodzi? Czyżby artykuł został przeredagowany? A może odnosicie się do faktu z innego portalu?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.