Lewica kroi w gacie w sprawie Turowa

Opublikowano: 07.11.2021 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1512

O sytuacji wokół kopalni w Turowie powiedziano już naprawdę wiele. Jedno w tym wszystkim jest jasne: wykonanie wyroku TSUE oznacza natychmiastową utratę pracy przez tysiące ludzi. I można wszystko powiedzieć: że to wina rządu (niewątpliwie), że wina opieszałości ministrów (prawda), polskiej buty wobec Czechów (z pewnością) zaniedbań władz lokalnych, niemądrej pochopności UE i wiele innych. Jednak zagrożenie utratą źródeł utrzymania dla tysięcy rodzin jest poza wszelka dyskusją. Jak bezdyskusyjny jest lęk i sprzeciw wobec zagrożenia.

https://www.youtube.com/watch?v=COqmwuUsJDc

Związkowcy, którzy dzisiaj zebrali się pod siedzibą Komisji Europejskiej byli wściekli. Byli też zdeterminowani, by walczyć w obronie swoich miejsc pracy. W obronie swoich rodzin. Dzieci. To nie jest demagogia. Tak naprawdę jest. Zamknięcie kopalni to dla nich niewyobrażalna tragedia.

Zapewniam, że są głusi na wszelkie, najlepiej nawet uzasadnione naukowo argumenty o zmianach klimatycznych, zielonej transformacji i konieczności odejścia od węgla – dopóki wiedzą, że to jest dla nich wyrok. Nawet na ten, że musimy zachować planetę dla naszych dzieci. Bo górnicze dzieci, ich dzieci, staną się ofiarami natychmiast po zamknięciu kopalni.

Na ulicy Jasnej 14/16 stali obok siebie związkowcy z OPZZ, „Solidarności”, Związku Zawodowego Kontra, Forum Związków Zawodowych, Sierpnia ’80. Naprawdę rzadko spotykana wspólnota związków w obronie pracowników. Obok nich na platformie stanęli minister Michał Wójcik i niedawny jeszcze wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski ze skrajnie prawicowej Solidarnej Polski. Obaj politycy mówili to, co protestujący chcieli usłyszeć. Że Unia jest niesprawiedliwa, że faworyzuje inne państwa, że jest antypracownicza, antypolska i wręcz nieludzka. Że podwyżki energii elektrycznej i ciepła będą w takiej wysokości, że zwykłej polskiej rodziny nie będzie stać na ogrzewanie mieszkania. I że Unii to nic, a nic nie obchodzi. Minister Wójcik zaprosił delegacje protestujących do ministra Ziobry, który na nich specjalnie czeka, bo podziela ich emocje. Tłum wiwatuje. Nie są sami.

Kogo nie było? Zgadliście: ani jednego przedstawiciela lewicy. Ani parlamentarnej, ani pozaparlamentarnej. Żadnej. Czemu? Bo wymowa protestu nie odpowiada narracji prounijnej? Bo protestujący nie mają racji, gdy mówią o świętości polskiego węgla i żądają zachowania miejsc pracy w dziale gospodarki, który jest przestarzały i szkodliwy? Bo zgoda na ich postulaty to niszczenie Ziemi?

Odpowiedź na wszystkie te pytania jest twierdząca. Tylko ja ze swej strony mam jedno kontrpytanie: i co z tego?

Lewicy psim obowiązkiem jest być tam, gdzie ludziom dzieje się krzywda, gdy potrzebują pomocy i wsparcia. Być i przygotowywać konkretne rozwiązania. Krzywda ludzi się właśnie dzieje w Turowie. Czemu jeden jedyny poseł Maciej Konieczny potrafi regularnie mówić, że jest za odejściem od węgla i transformacją energetyczną, ale za sprawiedliwą transformacją, która nie pozostawia górników na lodzie? Reszta w ogóle nie zabiera głosu na ten temat.

Stałem dzisiaj wśród związkowców na ulicy Jasnej. Czułem ich determinację i złość, że pozostawieni są sami sobie. Z wdzięcznością przyjmowali słowa Kowalskiego i Wójcika. Owacyjnie przyjęli zaproszenie Ziobry.

Jedyne, co lewica potrafi, to obrażać w sieciach społecznościowych, gdzie mieszkają na stałe, nie wychodząc na ulice, Katarzynę Dudę, działaczkę OPZZ i Partii Razem. Wyzywać od faszystek, żądać, by nie stała z Kowalskim i Wójcikiem, dawać rady, co mówić i robić. Bo była z tymi, którzy jej potrzebowali i miała czelność być tam, gdzie majaczyli nacjonaliści i prawica. Wyzywający siedzą w domach, wznoszą okrzyki między jednym a drugim łykiem zielonej herbaty i klikają, klikają, klikają… Gówno z tego wynika. Ludzie potrzebują, żeby ktoś stanął obok nich, kiedy mają poczucie osamotnienia i dziejącego się dramatu. Nikt z lewicy, poza Katarzyną Dudą, na to się nie potrafił zdobyć. A potem, kiedy Konfederacja zbierze dwucyfrowy wynik w wyborach, będą histeryzować, że „faszyzm idzie”. No idzie. Dzięki waszemu tchórzostwu.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szwęda 07.11.2021 15:45

  Co to w ogóle jest ta lewica, bo chyba tylko kupa zboków i antypolaków! Prawdziwi socjaliści to oddaliby życie za utrzymanie polskich kopalń, elektrowni, polskiego przemysłu, rolnictwa itd. A tak chcieliśmy kapitalizmu i nie mamy ani kapitalizmu ani komunizmu, choć całkiem bliski, a także nie mamy już prawie niczego z wymienionych wcześniej rzeczy!

 2. fso1500 07.11.2021 23:56

  Piękne słowa kolego. Sama prawda. Za 500 + kupili głupi naród. Część

 3. Dandi1981 08.11.2021 12:07

  Glupi narod to sie zgodze
  Afera fozz zginelo 400 mld zl nie ma winnych
  Tusk ukradl 200 mld zl z ofe cieszy sie popularnoscia bo te pieniadze wlozyl w dziure budzetowa wywolana jego niekompetecja
  Kaczor buduje 2 wieze za kase zrabowana jakiemus biznesmenowi i lazi na wolnosci
  1500 mld zl dlugu rzadzacy zdrajcy zrobili od 90 roku.
  Wyprzedajac w miedzy czasie wszystko co bylo panstwowe a za komuny nie bylo nic prywatnego .
  Wiec jak polacy mogli kupic cokolwiek?
  Chyba ze politycy dostawali kredyty na mln zl bez poreczenia bez majatku z gola dupa jak to sie mowi a tylko dlatego ze pomagali innym w przekretach temu im fortuna tez wyrosla i kto ma to zbadac sprzedajni sedziowie ktorych nie wybieraja ludzie tylko kasta , gdzie zeby zostac adwokatem trzeba miec znajomosci a co dopiero prokuratorem czy sedzia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.