Leki za darmo dla osób powyżej 75 roku życia

Opublikowano: 06.04.2016 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 419

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm w połowie marca ustawą każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do pobierania bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które zostaną wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia, tzw. liście „S”.

Jak pisze portal Finanse.WP.pl, bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (wskazani w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki. W wykazie „S” mają znaleźć się szczególnie medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Pierwszy taki wykaz minister zdrowia ma ustalić najpóźniej do 1 września br.

„Na początku skupiamy się na osobach 75 plus. Nad kolejnymi wrażliwymi grupami wymienionymi w konstytucji trzeba się pochylić i odpowiedzieć na ich potrzeby w kolejnych krokach” – mówi wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. To jego odpowiedź na propozycję poszerzenia dofinansowywanej grupy o dzieci.

Ustawa zakłada, iż wykaz bezpłatnych leków dla seniorów będzie poszerzany, a kwoty nań przeznaczane – coraz większe. Założono, że w latach 2016-2025 program będzie kosztował 8,5 mld złotych. W dwóch najbliższych latach jego koszt wyniesie 685 mln zł.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o