Leki przeciwbólowe wywołały wzrost śmiertelności

Opublikowano: 06.07.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 709

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) opublikowało raport z którego wynika, iż kobiety w Stanach Zjednoczonych umierają z przedawkowania leków przeciwbólowych na receptę w zastraszającym tempie. W 2010 roku odnotowano aż pięć razy więcej zgonów, niż miało to miejsce w 1999 roku.

Raport informuje również, że 6631 kobiet zmarło w 2010 roku w wyniku przyjmowania tabletek takich jak Vicodin i Oxycontin. Liczba ta jest czterokrotnie większa od zgonów w wyniku połączenia heroiny i kokainy. W 1999 roku, poprzez zażywanie leków przeciwbólowych bez recepty, zmarło 1287 kobiet, natomiast pomiędzy rokiem 1999 a 2010, w wyniku przedawkowania zanotowano aż 48 tysięcy zgonów.

Dyrektor CDC Tom Frieden powiedział, że liczby te są bardzo niepokojące. Od roku 1999 do 2010, w wyniku przedawkowania środków przeciwbólowych, zaobserwowano wzrost liczby zgonów o 400 procent wśród kobiet i 265 procent wśród mężczyzn. Ponadto, od 2007 roku przedawkowanie leków zabija większą ilość kobiet niż wypadki samochodowe.

Według raportu, zaobserwowano największe ryzyko zgonu u kobiet w wieku 45-54 lat w wyniku zażywania środków odurzających na receptę i opioidów. Kobiety są szczególnie narażone, ponieważ częściej cierpią na przewlekłe bóle niż mężczyźni i mogą stać się szybciej uzależnione od leków.

Jak zauważa CDC, ilość opioidowych leków przeciwbólowych, w tym oksykodon, metadon i hydrokodon, zwiększyła się czterokrotnie w sprzedaży w aptekach, szpitalach oraz gabinetach lekarskich od 1999 roku. Zdaniem Toma Friedena, silne leki przeciwbólowe dostępne na receptę powinny być zastrzeżone tylko dla szczególnych przypadków, ponieważ w wielu sytuacjach ryzyko znacznie przewyższa korzyści.

Autor: Dominik
Na podstawie: www.cbsnews.com
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. goldencja 06.07.2013 14:00

    Łykają tabletki jak cukierki. Rozumiem ludzi chorych na raka, zapalenie stawów, ale ludzie z chwilowym bólem głowy (wywołanym stresem lub niedoborem minerałów) czy zęba przeginają z lekami. Przyczyną wzrostu śmiertelności jest to co zawsze, czyi głupota (choć może delikatniej – naiwność) i konformizm. Gdyby narkotyki były też ogólnie dostępne (lub na receptę) – czyli o wiele tańsze, też zauważylibyśmy wzrost śmiertelności.

    “silne leki przeciwbólowe dostępne na receptę powinny być zastrzeżone tylko dla szczególnych przypadków, ponieważ w wielu sytuacjach ryzyko znacznie przewyższa korzyści.” – czyli tak samo jak narkotyki. Ludzie są nadal zbyt durni, by można im było dać całkowitą wolność wyboru. Jeszcze się weźmie taki i otruje… Moim zdaniem wszystkie powinny być dostępne, może w końcu szanowne społeczeństwo nauczyłoby się samodzielnie myśleć i czytać ulotki. Najgłupsi by się sami wyeliminowali…dla dobra ludzkości. Och znów jestem niewrażliwa. Jak mi nie przykro.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.