Lekcje religii powinien finansować Kościół
62,4 proc. Polaków i Polek uważa, że nauka religii nie powinna być finansowana z budżetu państwa – wynika z badania zleconego przez Newsweek.
Obecnie lekcje religii finansowane są z budżetu państwa, a same wynagrodzenia katechetów kosztują podatników 1,2 mld zł rocznie. Inicjatorzy akcji „Świecka szkoła” skupieni wokół magazynu „Liberte!” przygotowali nowelizację ustawy o oświacie, która skończy z opłacaniem religii z podatków. Jak podkreślają – nie chcą wyprowadzenia religii ze szkół.
Lekcje religii to jedyny przedmiot, na którego program państwo nie ma żadnego wpływu. Zarówno o tym czego uczy się na religii, jak i doborem nauczyciela zajmuje się Kościół Katolicki. Zgodnie z Art.12, ust. 2. konkordatu, „program nauczania religii katolickiej oraz podręczniki opracowuje władza kościelna i podaje je do wiadomości kompetentnej władzy państwowej”. Tak samo w kwestii kwalifikacji zawodowych nauczycieli religii. Są one określane przez właściwe władze zwierzchnie kościoła lub związku wyznaniowego, w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej.
Według organizatorów „Świeckiej szkoły” taka sytuacja to skandal. Jak się okazuje, ich zdanie popiera większość Polaków i Polek. Aż 62,4 proc. badanych uważa, że religia nie powinna być finansowana z budżetu państwa. Taką opinię w równym stopniu deklarują zarówno kobiety i mężczyźni, osoby w wieku od 25 do plus 50 lat, posiadający wykształcenie zawodowe i wyższe oraz osoby mieszkające w miastach. Za opłacaniem z podatków lekcji katechezy opowiada się co szósty ankietowany.
Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu