Lekarze-rezydenci zawiesili protest

Opublikowano: 11.10.2017 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 296

Dziś o 13.00 będą rozmawiać z Beatą Szydło w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Rząd obiecuje podwyżki, wyższe niż te, które zaproponował Konstanty Radziwiłł czyli od 90 do 150 zł.

Ostatnia propozycja przedstawiona młodym lekarzom brzmiała następująco: “Podwyżki wyniosą od 90 do 150 zł; te 2 tys. zł, o których mówi pan minister [zdrowia – WK], to jest dodatek dla nowych rezydentów, którzy otrzymają 1200 zł i za cztery lata ma to się zwiększać. (…) To ma objąć powiedzmy do 10 proc. wszystkich lekarzy rezydentów. Co jest niezgodne po pierwsze z solidaryzmem społecznym, po drugie mamy wątpliwości, czy jest to w ogóle zgodne z kodeksem pracy – aby na tym samym stanowisku w tej samej specjalizacji płacić jednym więcej, a drugim mniej” – streścił ją wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński. Wobec takiego dictum lekarze stwierdzili, że nie zamierzają dłużej mediować z ministerstwem zdrowia i domagają się rozmów z premier Szydło.

Wczoraj do protestujących przyszedł minister Henryk Kowalczyk razem z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Obiecali, że zorganizują spotkanie z Beatą Szydło jeżeli medycy zawieszą protest. Dziś od 8.00 w hallu Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie nie ma już głodujących – do momentu osiągnięcia porozumienia zdecydowali się zaprzestać głodówki.

“Na pewno wszyscy jesteśmy przekonani, że wydatki na służbę zdrowia powinny być zwiększone, to zadeklarowaliśmy. Również wynagrodzenia lekarzy rezydentów powinny być zwiększone i to zadeklarowaliśmy. (…) Jest szansa [na wydatki na służbę zdrowia rzędu 6,8 proc. PKB – WK], ale nie mówimy w tym momencie o 6,8 proc., tutaj zostawiliśmy pole do negocjacji” – stwierdził wczoraj Kowalczyk. Możliwe zatem, że rząd po prostu mydli lekarzom oczy i po podwyżkach przyznanych IPN (o sprawie pisaliśmy tutaj) realnie w państwowej kasie faktycznie mogło już zostać niewiele.

Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Collega
Użytkownik

Ponadto ustalili, że będą głodować codziennie w godzinach: 9:00 – 13:00, 14:00 – 19:00, 20:00 – 8:00.