Tureccy lekarze krytykują użycie gazu łzawiącego

Opublikowano: 21.06.2013 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 623

Zapasy granatów z gazem łzawiącym i pieprzowym w tureckiej policji prawie się skończyły. Główny Zarząd ds. Bezpieczeństwa planuje przeprowadzenie przetargu na dostarczenie specjalnych środków. W czasie trwających już od ponad dwóch tygodni zamieszek policja użyła około 130 tysięcy granatów z gazem. Policja zamierza również zwiększyć liczbę specjalnych pojazdów. Zakupione zostaną samochody wyposażone w armatki wodne i ochronę kabiny, a także pojazdy opancerzone.

Tymczasem 20 czerwca kilka tureckich organizacji lekarskich wyraziło ubolewanie z powodu masowego użycia przez policję gazu łzawiącego podczas tłumienia niedawnych manifestacji antyrządowych. Gaz mógł być przyczyną śmierci kilku osób.

Unia Tureckich Lekarzy (TTB) poinformowała dotąd o co najmniej czterech ofiarach śmiertelnych ostatnich wydarzeń. Kolejnymi mogą być: 47-letni mężczyzna, pracownik szkoły prywatnej w Ankarze, który po kontakcie z gazem łzawiącym miał kłopoty z oddychaniem oraz 50-letnia kobieta ze Stambułu, która w analogicznych okolicznościach dostała ataku serca.

20 czerwca TTB ogłosiła, że oprócz ofiar śmiertelnych protestów 7800 osób zostało rannych podczas demonstracji, w tym 59 ciężko.

Prof. Umit Bicer ze Stowarzyszenia Ekspertów Medycyny Sądowej wyjaśnił, że granaty z gazem łzawiącym padały w małej odległości od demonstrantów i były rzucane do zamkniętych pomieszczeń, co jest zakazane przez konwencje międzynarodowe. “Policja stosowała gaz łzawiący nie jako środek kontroli nad tłumem, ale jako broń chemiczną. Jesteśmy bardzo poważnie zaniepokojeni śmiercią dwóch obywateli w następstwie kontaktu z gazem łzawiącym” – powiedział.

Stowarzyszenie lekarzy zajmujących się urazami klatki piersiowej przeprowadziło ankietę wśród osób, które miały kontakt z używanym przez policję gazem. Spośród 356 badanych 41 proc. znalazło się w odległości mniej niż 5 metrów od granatów z gazem, a 21 proc. znajdowało się w zamkniętych pomieszczeniach. Jak stwierdził prof. Elif Dagli, objawy doświadczane przez badanych to: kaszel (78 proc.) i bóle w klatce piersiowej (74 proc.).

Prof. Dogan Sahin z Tureckiego Stowarzyszenia Psychiatrów ocenił, że celem działań policji było sprawienie bólu fizycznego i psychicznego, a poprzez to – ukaranie demonstrantów. Według niego działania policji mogły wywołać powracające lub trwałe problemy psychologiczne u 50 tys. osób.

Protesty w Turcji rozpoczęły się pod koniec maja od sprzeciwu wobec planów wybudowania w rejonie stambulskiego parku Gezi centrum handlowego i meczetu. Szybko przerodziły się w szersze demonstracje przeciwko polityce premiera Recepa Tayyipa Erdogana i w połowie czerwca zostały brutalnie stłumione przez policję.

Autorstwo: Głos Rosji (akapit 1) i Jarosław Klebaniuk (pozostałę akapity)
Źródła: Głos Rosji i Lewica
Kompilacja na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. cetes 21.06.2013 12:23

    @ Iboo!
    Historia nas uczy, że nic nas nie uczy.
    Niestety.

  2. lboo 21.06.2013 12:28

    @cetes: Zgadzam sie, ale wymienił bym drugie nas na mas.

    Bo jak nawet widać na tym forum, niewielki ułamek społeczeństwa całkiem sprawnie kojarzy fakty.

  3. cetes 21.06.2013 13:15

    @ Iboo!
    Zgodziłbym się z Tobą.

  4. ppp 21.06.2013 14:38

    ale reżimy obalać trzeba, nawet jak by miały się odradzać, to tak jak z myciem się, można powiedzieć “po co będę się mył jak i tak jutro się ubrudzę” ale jaki będzie tego efekt wiadomo

  5. lboo 21.06.2013 16:06

    @ppp: Obalac tak, ale jakim obaleniem jest jeśli reżim zmieni nazwe lub flage systemu i pozostanie u władzy?

    Reżim sie nie odradza, on po prostu kanalizuje niezadowolenie społeczne poprzez rewolucje i po owej przejmuje stery jako nowa władza.

    Nie ma tu żadnego oczyszczenia, brud zostaje neawt jeszcze większy niż był.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.