Lek przeciwko tasiemcom zwalcza raka prostaty

Opublikowano: 18.11.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 9

Nitazoksanid (NTZ), lek stosowany w terapii tasiemczyc czy lambliozy, zwalcza raka prostaty.

“Odkryliśmy, że NTZ blokuje w komórkach nowotworowych [ważny] szlak sygnałowy i hamuje ich wzrost. Rzadko kiedy naukowcy odkrywają związek, który obiera na cel specyficzne cząsteczki tak precyzyjnie jak nitazoksanid” – opowiada prof. Karl-Henning Kalland z Uniwersytetu w Bergen.

Zespół Kallanda podkreśla, że w komórkach raka prostaty i jelita grubego występuje dużo aktywowanej β-kateniny. Aktywacja tego białka sprawia, że komórki dzielą się w szybkim tempie. Przez β-kateninę komórki nowotworowe stają się też bardziej oporne. Eksperymenty wykazały jednak, że NTZ rozkłada aktywowaną β-kateninę, co z kolei stymuluje układ odpornościowy do atakowania komórek rakowych.

Obecnie ekipa pracuje nad wzmocnieniem immunoterapii za pomocą mechanizmów odkrytych dzięki NTZ.

Norwegowie podkreślają, że bywa, że eksperymenty z dobrze znanymi lekami ujawniają ich nieznane oddziaływania. “Korzyść z testowania już dopuszczonych leków jest taka, że wiadomo, że działają w ludzkim organizmie i nie mają poważnych skutków ubocznych, a to może [znacznie] przyspieszyć wdrożenie ewentualnych nowych terapii.”

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Uib.no
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

…”wdrożenie ewentualnych nowych terapii”…
Będę powtarzał jak mantrę, że koncerny nie wprowadzają tak już wielu skutecznych terapii antynowotworowych (tych o których słyszeliśmy i tych o których nigdy nie usłyszymy) wyłącznie z jednego powodu jakim jest ich i nie tylko ich ZYSK. Przecież nie liczy się dla nich ludzkie zdrowie i życie, lecz wyłącznie gigantyczne zyski czerpane z kontrolowanego ludobójstwa jakim jest wywołana i podtrzymywana pandemia raka oraz innych straszliwych chorób.

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Uuuuuu..nowe zastosowanie, nowa cena :) ..a co ! Można ! .. i tak dobrze jak nie wycofają… bo się okaże zagrożeniem dla … paznokci pacjenta :p