Lek przeciwbólowy zmienił kolor krwi na niebieski

Opublikowano: 06.10.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 23

Krew 25-letniej mieszkanki Rhode Island zmieniła barwę na niebieską po przyjęciu leku przeciwbólowego. Lek spowodował rozwinięcie się choroby zwanej methemoglobinemią, której jednym z objawów jest zmiana koloru krwi.

https://www.youtube.com/watch?v=cpcdz64eqVw

Kobieta, której przypadek został opisany w środę w „New England Journal of Medicine”, powiedziała lekarzom, że zastosowała miejscowy lek na ból zęba. Następnego ranka dwudziestopięciolatka poczuła się źle i udała się na izbę przyjęć.

Okazało się, że kobieta zaczęła przybierać niebieskawy odcień – lekarze zdiagnozowali sinicę. Wstępny odczyt wykazał, że jej poziom tlenu we krwi wynosił 88%. Jest to wynik niższy niż normalnie, jednak biorąc pod uwagę stan pacjentki, lekarze oczekiwali gorszego wyniku.

Po pobraniu krwi okazało się, że jej barwa zmieniła się na ciemnoniebieską. O ile krew pobrana z żył jest zazwyczaj ciemnego koloru, krew z tętnic również miała niemal granatowy kolor. Lekarze natychmiast rozpoznali rzadką chorobę – methemoglobinemię, która wypływa na barwę krwi oraz jej nasycenie tlenem.

Methemoglobinemia występuje, gdy żelazo we krwi człowieka ulega utlenieniu, w wyniku czego nie może już wiązać się z tlenem i przenosić go przez ciało. Oznacza to, że nawet jeśli dana osoba nie ma trudności z oddychaniem, tkanki mogą ulec niedotlenieniu.

Choroba została wywołana przez lek przeciwbólowy, który zawiera benzokainę. Kobieta musiała jednak zażyć duże ilości leku, aby wywołał on tak gwałtowną reakcję. Na szczęście methemoglobinemię można łatwo wyleczyć za pomocą błękitu metylenowego. Pacjentka otrzymała ten lek dożylnie i po kilku minutach poczuła się lepiej.

Sprawa ta zwróciła uwagę lekarzy na fakt nadużywania leków zawierających benzokainę. Zdaniem specjalistów jej duże ilości mogą powodować ogromne niebezpieczeństwo dla organizmu.

Autorstwo: B
Na podstawie: NBCNews.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik
hashi

Błękitna krew niczym u starożytnych bogów i rodów królewskich.