Lek na raka wątroby
Międzynarodowy zespół naukowców na bazie Instytutu Raka w Singapurze (CSI Singapore) opracował nowy peptydowy lek FFW, który potencjalnie może powstrzymać rozwój raka wątrobowokomórkowego (HCC) lub pierwotnego raka wątroby, podaje „Medical Express”.
HCC jest szybko rozwijającym się rakiem wątroby, a pacjenci zwykle umierają 11 miesięcy po postawieniu diagnozy. Aktualnie jedynym lekiem przeciwko HCC jest Sorafenib, który ma negatywne skutki uboczne i przedłuża życie tylko o trzy miesiące. Pod tym względem HCC jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka na całym świecie.
Podstawą dla nowych badań było tak zwane białko SALL4, które oddziałuje z innymi białkami, powodując wzrost guzów nowotworowych. Naukowcy odkryli, że w raku wątroby to białko wchodzi w interakcje z NuRD, co prowokuje rozwój tego typu choroby.
W oparciu o to odkrycie naukowcy opracowali specjalną biomolekułę, która blokuje interakcje między SALL4 i NuRD. W przeprowadzonych eksperymentach naukowcy wyjaśnili, że takie blokowanie ostatecznie doprowadziło do śmierci komórek nowotworowych i spowolnienia ich ruchu.
Ta biomolekuła stała się podstawą nowego preparatu FFW. Według naukowców nowy lek w porównaniu z tymi, które już są znane, jest o wiele bardziej bezpieczny dla zdrowych komórek w organizmie i nie ma skutków ubocznych.
„To ekscytujące odkrycie ma ważne implikacje dla leczenia raka wątroby. Nasza praca może być również przydatna dla szerokiej gamy nowotworów litych i białaczki złośliwej związanej z aktywnością białka SALL4” — powiedział Daniel Tenen, dyrektor CSI Singapore.
Źródło: pl.SputnikNews.com