Łazik Curiosity znalazł na Marsie… glinę!
Marsjański łazik NASA znalazł ślady gliny na górze Eolida. Glina często powstaje w kontakcie z wodą, więc może wiele powiedzieć o historii Marsa.
Ślady gliny na górze Eolida (Sharpa) aparaty orbitalne zarejestrowały przed lądowaniem Curiosity, dlatego jednym z celów jego misji było odwiedzenie góry Eolida i przeanalizowanie znalezionej tam gliny. Łazik dotarł do celu i był w stanie zebrać niezbędne próbki.
Góra Eolida znajduje się w kraterze Gale’a, w którym Curiosity wylądował 6 sierpnia 2012 roku. Ma wysokość 5,5 kilometra, co oznacza, że skład jego skał może wiele powiedzieć o geologii Marsa i jego historii. U podnóża tej góry Curiosity wywiercił dwie studnie w poszukiwaniu gliny. Te odwierty nazwano się Aberlady i Kilmarie.
Wcześniej łazik odkrył już minerały ilaste, które powstały około 3,5 miliarda lat temu na dnie marsjańskich rzek i jezior. Ale tym razem koncentracja gliny w próbkach gleby pobranych przez łazik była najwyższa. Wyniki Curiosity sugerują, że w kraterze Gale’a była kiedyś duża ilość wody i najprawdopodobniej było to jezioro.
Wyniki te pomogą również zrozumieć, jak powstała góra Eolida. Teraz naukowcy sugerują, że mogła powstać ponad dwa miliardy lat, wznosząc się z dna jeziora. Możliwe, że kiedyś cały krater został wypełniony osadami dennymi, które stopniowo zapadały się, ostatecznie tworząc Eolidę.
Curiosity da nam bardziej szczegółowy obraz skał zawartych w glinie niż aparaty orbitalne. Dane uzyskane z orbity nie mogły dokładnie wskazać, czy była to glina w skałach góry, czy też erozyjne kamyki i kamienie, które zwietrzały z górnych warstw Eolidy i spadły na dno krateru. Curiosity wyjaśnił to do pewnego stopnia dzięki odkryciu gliny w odwiertach, ale aparat wciąż ma wiele do zrobienia w celu poznania historii powstania Eolidy i podobnych do niej gór na powierzchni Marsa.
Źródło: pl.SputnikNews.com