Łazik Curiosity znalazł na Marsie… glinę!

Opublikowano: 04.06.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 9

Marsjański łazik NASA znalazł ślady gliny na górze Eolida. Glina często powstaje w kontakcie z wodą, więc może wiele powiedzieć o historii Marsa.

Ślady gliny na górze Eolida (Sharpa) aparaty orbitalne zarejestrowały przed lądowaniem Curiosity, dlatego jednym z celów jego misji było odwiedzenie góry Eolida i przeanalizowanie znalezionej tam gliny. Łazik dotarł do celu i był w stanie zebrać niezbędne próbki.

Góra Eolida znajduje się w kraterze Gale’a, w którym Curiosity wylądował 6 sierpnia 2012 roku. Ma wysokość 5,5 kilometra, co oznacza, że skład jego skał może wiele powiedzieć o geologii Marsa i jego historii. U podnóża tej góry Curiosity wywiercił dwie studnie w poszukiwaniu gliny. Te odwierty nazwano się Aberlady i Kilmarie.

Wcześniej łazik odkrył już minerały ilaste, które powstały około 3,5 miliarda lat temu na dnie marsjańskich rzek i jezior. Ale tym razem koncentracja gliny w próbkach gleby pobranych przez łazik była najwyższa. Wyniki Curiosity sugerują, że w kraterze Gale’a była kiedyś duża ilość wody i najprawdopodobniej było to jezioro.

Wyniki te pomogą również zrozumieć, jak powstała góra Eolida. Teraz naukowcy sugerują, że mogła powstać ponad dwa miliardy lat, wznosząc się z dna jeziora. Możliwe, że kiedyś cały krater został wypełniony osadami dennymi, które stopniowo zapadały się, ostatecznie tworząc Eolidę.

Curiosity da nam bardziej szczegółowy obraz skał zawartych w glinie niż aparaty orbitalne. Dane uzyskane z orbity nie mogły dokładnie wskazać, czy była to glina w skałach góry, czy też erozyjne kamyki i kamienie, które zwietrzały z górnych warstw Eolidy i spadły na dno krateru. Curiosity wyjaśnił to do pewnego stopnia dzięki odkryciu gliny w odwiertach, ale aparat wciąż ma wiele do zrobienia w celu poznania historii powstania Eolidy i podobnych do niej gór na powierzchni Marsa.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o