Łazik Curiosity powąchał atmosferę Marsa

Opublikowano: 04.11.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 602

Amerykański łazik Curiosity po raz pierwszy przeanalizował skład atmosfery czerwonej planety i odkrył w niej zwiększoną zawartość ciężkich izotopów węgla i argonu.

Pojazd nie znalazł natomiast na Czerwonej Planecie śladów metanu. Zdaniem specjalistów z NASA obecność tego gazu stanowiłaby dowód na to, że na Marsie istnieją żywe mikroorganizmy.

Przy pomocy analizatorów łazik badał próbki piasku i gruntu, a następnie rozrzedzoną marsjańską atmosferę. Wyniki badań pokazały, że na Marsie nie ma śladów metanu. Wcześniej uważano, że ten gaz występuje na Czerwonej Planecie, a jego stężenie zmienia się w zależności od pory roku.

Współczesna marsjańska atmosfera jest około 100-krotnie rzadsza od ziemskiej. Naukowcy uważają jednak, że początkowo była o wiele gęstsza, co zapewniało łagodniejszy klimat na planecie. Nowe dane pomogą naukowcom wyjaśnić, dlaczego zmieniła się atmosfera Marsa.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. papamobile 05.11.2012 01:14

    Bo życie nie mogło powstać na Ziemi i już. Musiało przylecieć z Marsa, albo z jakiejś komety, bo przecież wierzymy, że nie jest dziełem jakiegoś tam Boga. To przecież bajki. To nic, że mimo naszej mądrości, nie potrafimy stworzyć życia. Tym gorzej dla życia.

  2. Murphy 05.11.2012 10:07

    A co jeśli istnieje życie które nie produkuje metanu tylko rasa ludzka się jeszcze z takim życiem nie zetknęła? Wtedy może i nigdy się nie zetknie jeśli z góry zakłada że brak metanu to brak życia.

  3. bastardus 05.11.2012 11:38

    Oczywiście masz rację Murphy, te pseudo naukowe bzdety i założenia wielkich naukowców po prostu mnie denerwują. Jak można być tak ograniczonym, żeby zakładać, że życie we wszechświecie musi się opierać na tych samych prawach co życie na ziemi :/ Szkoda mi tych ludzi i nas, że mamy takich naukowców.

  4. Takie_tam 05.11.2012 13:27

    Murphy 05.11.2012 10:07
    bastardus 05.11.2012 11:38

    Dokładnie to samo pomyślałem jak czytałem artykuł. Żeby było śmieszniej ładnych kilkanaście lat temu, kiedy byłem szczylem mój ojciec uświadomił mnie, że inne formy życia w kosmosie mogą być oparte na krzemie czy innym budulcu niezbieżnym z naszym. Dodam tylko, że ojciec ma wykształcenie zawodowe, ale za to uwielbia czytać ;)))

  5. edek 07.11.2012 20:21

    Nie do końca macie rację. Co do metanu to zgoda. Jednak życie opiera się na węglu dlatego, że brak innych zamienników o podobnych właściwościach. Krzem nie tworzy zbyt skomplikowanych związków chemicznych. Zycie, jakie by nie było, potrzebuje nośnika informacji. Tylko węgiel tworzy tak długie łańcuchy chemiczne. Co nie oznacza, że “rozpuszczalnikiem” dla życia nie może być coś innego niż woda. Materia, jaką znamy, a jest przecież ta sama w naszym wszechświecie, determinuje powstawanie atomów, gwiazd, a także życia. A właściwie właściwości fizyczne cząstek elementarnych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.